poniedziałek, czerwiec 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 17 wrzesień 2019 20:16

Znaczenie polskiej sztuki współczesnej na świecie

Napisane przez artykuł partnera
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Polska w swoim dorobku może pochwalić się dziełami, które wywarły olbrzymi wpływ na dzieje sztuki powszechnej. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Polska w swoim dorobku może pochwalić się dziełami, które wywarły olbrzymi wpływ na dzieje sztuki powszechnej. Przykładów nie trzeba daleko szukać. mat.pras

Wystarczy przywołać tutaj takie osoby jak Aleksander Gierymski, Henryk Rodakowski, czy Olga Boznańska. Sztuka polska XX wieku oraz współczesne czasy również odcisnęły swoje piętno i wywarły wpływ na środowisko sztuki na całym świecie.

Do dzisiaj nasze rodzime wystawy przyciągają szereg miłośników oraz historyków zafascynowanych nie tylko kulturą Polski, ale również wykształconymi ideami. Warto wiedzieć, o jakich artystach powinniśmy pamiętać oraz jakie są obecne wydarzenia w świecie sztuki.

Rola Polski na światową sztukę w XX wieku

Próbując zrozumieć sztukę współczesną, nie sposób jest pominąć XX wiek. Wykształcone w tamtych czasach modele oraz rozwiązania do dzisiaj wpływają na szereg artystów. Główne nurty takie jak abstrakcja, suprematyzm czy futuryzm zaczęły pojawiać się już po I wojnie światowej. Dawały one świadectwo artystów, którzy postanowili odrzucić akademicki dorobek i iść własną drogą. Odejście od sztuki przedstawiającej i od rzeczywistego świata było próbą ucieczki od ponurej rzeczywistości i widma kolejnej wojny.

Polska również uczestniczyła w tym procesie. Wystarczy tutaj wspomnieć Ignacego Witkacego, a także działających później Henryka Stażewskiego czy Władysława Strzemińskiego. Zapoczątkowany przez Strzemińskiego ruch unizmu wpisywał się w ramy konstruktywizmu i kreślił drogę dla kolejnej generacji artystów. Polska awangarda odegrała kluczową rolę na międzynarodowej arenie. Zorganizowana w Łodzi wystawa grupy „a.r.” była pierwszą tego rodzaju wydarzeniem w Europie, a drugą na świecie.

Gdzie można podziwiać Polską sztukę współczesną?

W Polsce nie brakuje miejsc, w których cyklicznie odbywają się wystawy sztuki współczesnej. Do nowo powstałych przestrzeni tego typu należy Krupa Gallery z siedzibą w centrum Wrocławia. Nowoczesna galeria sztuki stawia na elementarną rolę komunikacji artysty z odbiorcą dzieła. Zobaczymy tam czasowe, indywidualne wystawy stworzone przez młodych, współczesnych twórców.

Tradycyjną mekką, do której zmierzają miłośnicy sztuki współczesnej, pozostaje niezmiennie Łódź i istniejące w nim MS i MS2. To właśnie w pierwszej siedzibie muzeum miała miejsce wcześniej wspomniana wystawa zorganizowana przez polską awangardę. W MS2 możemy zaś oglądać Atlas Współczesności, który prowadzi nas przez labirynt sztuki współczesnej.

Będąc natomiast w Krakowie, warto zatrzymać się w MOCAKU, istniejącego od 2011 roku. Muzeum skupia się wokół awangardy i konceptualizmu z okresu ostatnich dwudziestu lat. Na wystawach stałych możemy podziwiać Tomasza Bajerę czy też Krzysztofa Wodiczkę. Ponadto MOCAK prowadzi również projekty związane z edukacją, które przybliżają sztukę współczesną na co dzień.

a