czwartek, luty 27, 2020
Follow Us
piątek, 06 wrzesień 2019 11:28

„Don Giovanni” Mozarta. Nieborów - Arkadia Featured

Written by mat.pras/TB
Rate this item
(1 Vote)
W tym roku zapraszamy na spotkanie z „Don Giovannim”, czyli „wesołym dramatem” Mozarta. W Nieborowie zostanie wystawiona wersja praska opery – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby. W tym roku zapraszamy na spotkanie z „Don Giovannim”, czyli „wesołym dramatem” Mozarta. W Nieborowie zostanie wystawiona wersja praska opery – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby. mat.pras

Fundacja Trzy Trąby, Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski ponownie przygotowały przedstawienie "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera wystawiona zostanie w sobotę, 7 września, o godz. 20:00 na dziedzińcu barokowego Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Dzięki wsparciu partnerów wydarzenie ma charakter otwarty, a udział w nim jest darmowy. 

„Don Giovanni" to opera w dwóch aktach, skomponowana przez Mozarta z librettem Lorenzo Da Ponte na podstawie komedii Moliera. Utwór opowiada o podbojach miłosnych awanturnika i kobieciarza Don Giovanniego i karze, jaka spotkała go za rozpustne postępowanie. Opera po raz pierwszy wykonana została 29 października 1787 r. w Pradze, gdzie została przyjęta z ogromnym entuzjazmem. Wiedeńska premiera opery, w której Mozart zdecydował się dokonać istotnych zmian, nadając jej bardziej dramatyczny charakter, odbyła się w maju 1788 r. Kompozytor w mistrzowski sposób oddał za pomocą muzyki zawiłość fabuły, w której przeplatają się elementy tragiczne i komiczne.   

„Don Giovanni” jest drugą wielką operą prezentowaną w Nieborowie. W zeszłym roku wystawiono tam „Fausta” wg księcia Antoniego Radziwiłła, który swoje dzieciństwo spędził właśnie w nieborowskim pałacu. W ten sposób Fundacja Trzy Trąby oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii zainaugurowały wyjątkowy cykl spotkań z operą. 

– Fundacja Trzy Trąby zajmuje się działalnością na różnych polach kultury. Współorganizując w zeszłym roku w Nieborowie spektakl operowy „Faust”, chcieliśmy przybliżyć sylwetkę Antoniego Radziwiłła, który stworzywszy jako pierwszy oprawę muzyczną do dzieła Goethego, zapisał się w historii muzyki. Wydarzenie spotkało się z niezwykle pozytywnym przyjęciem publiczności, dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować cykl spotkań z operą w Nieborowie i popularyzować muzykę operową. W tym roku zapraszamy na spotkanie z „Don Giovannim”, czyli „wesołym dramatem” Mozarta. W Nieborowie zostanie wystawiona wersja praska opery – mówi Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby.

Za reżyserię spektaklu operowego „Don Giovanni”, który 7 września br. zostanie wystawiony w Nieborowie, odpowiada Jitka Stokalska. Kierownictwo muzyczne nad nim sprawuje Marta Kluczyńska, która jednocześnie poprowadzi Orkiestrę Muzeum w Nieborowie i Arkadii „La Scoperta". W roli tytułowego bohatera wystąpi baryton Marcin Hutek.

Fundacja Trzy Trąby zaprasza do Nieborowa także na wystawę „Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego”. Najciekawszym spośród prezentowanych eksponatów jest obraz Matki Boskiej spod Wiednia, wcześniej pokazany tylko dwukrotnie. Na wystawie znajdują się również trzy spośród 20 obrazów z wielkiej kolekcji, którą pod koniec wojny z Łańcuta wywiózł ordynat Alfred Potocki, a ostatnio zostały odnalezione w Peru. Dzieła w Muzeum w Nieborowie i Arkadii można podziwiać do 15 września br.

Więcej informacji o spektaklu operowym i wystawie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.nieborow.art.pl/aktualnosci

a