piątek, kwiecień 19, 2024
Follow Us
piątek, 21 czerwiec 2019 18:32

Pracodawcy RP walczą z migreną, w Polsce choruje na nią 3,5 mln osób Wyróżniony

Napisane przez Bea /RED
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Razem pokonajmy migrenę… zawodowo”- to hasło kampanii zainicjowanej przez Pracodawców RP. „Razem pokonajmy migrenę… zawodowo”- to hasło kampanii zainicjowanej przez Pracodawców RP. Photo by Jorge Franganillo on Unsplash / RED

„Razem pokonajmy migrenę… zawodowo”- to hasło kampanii zainicjowanej przez Pracodawców RP. W Polsce na migrenę choruje ponad 3,5 mln osób, co dla pracodawców oznacza straty w działalności i wydatki na zasiłki chorobowe.

- Tym, co nas skłoniło do rozpoczęcia kampanii jest bardzo niska wiedza na temat migreny, która jest traktowana jako wymówka, dolegliwość, a nie jak poważna i uciążliwa choroba, która generuje wysokie koszty społeczne i gospodarcze. Osoby cierpiące na migreną są często wykluczone z życia społecznego, rodzinnego i zawodowego – tłumaczy Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.

wpływ migreny na europę, prezentacja

W całej Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, czyli ok. 160 mln osób w wieku 15-69 lat, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi, z czego ok. 10-15 proc., a więc ok. 400 tys. osób choruje na migrenę przewlekłą – najbardziej uciążliwą postać choroby.

Nieobecność w pracy osoby chorującej na migrenę przewlekłą może sięgać 40 dni rocznie. Z badań Narodowego Instytutu Zdrowia – PZH wynika, że w 2018 roku zarejestrowano łącznie ponad 95 tys. dni absencji chorobowej z tytułu zwolnień lekarskich wystawionych osobom z rozpoznaniem migreny. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia – PZH, roczne koszty absencji w przypadku migreny, w oparciu o PKB, to 30.964.139,27 zł.

Wpływ migreny na europę poprawa warunków pracy osób chorych na migrenę

Zdaniem Profesora Adama Stępnia, kierownika Kliniki Neurologii z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie: obecnie migreny nie da się wyleczyć. - Jednak dzięki odpowiedniej terapii można nad nią zapanować, aby było mniej napadów i aby trwały one krócej – twierdzi profesor.

Migrena plasuje się na drugim miejscu pod względem chorób powodujących znaczną niesprawność, zarówno w pracy jak i poza nią. Migrena to nie tylko fizyczny ból, ale także nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, konieczność pozostawania bez ruchu, bez żadnej aktywności fizycznej, bo ta nasila ból głowy, oraz aura migrenowa zaburzająca pole widzenia i ogólną percepcję osoby chorej. Czasem objawy aury migrenowej mogą przypominać objawy udaru mózgu lub przejściowego napadu niedokrwienia mózgu, jak np. niedowład kończyn lub zaburzenia mowy.

- W populacji ludzi młodych, głównie kobiet, migrena z aurą i częstymi napadami rzeczywiście stanowi istotny czynnik ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu, szczególnie gdy cierpiąca na nią osoba pali papierosy i przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne oparte na hormonach estrogenowych – zauważa Prof. Jacek Rożniecki, kierownik Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

21 czerwca przypada Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę. Nieprzypadkowo wybrano najdłuższy dzień w roku, gdyż nadwrażliwość na światło to jedna z głównych dolegliwości w tej chorobie.

a