poniedziałek, październik 03, 2022
Follow Us
wtorek, 18 czerwiec 2019 13:20

Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy wizerunku maryjnego Wyróżniony

Napisane przez Monika Antczak
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Bitwa pod Parkanami Bitwa pod Parkanami Juliusz Kossak

Monika Antczak, kurator wystawy „Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy wizerunku maryjnego” w Muzeum w Nieborowie i Arkadii opowiada o historii niezwykłym obrazie Marii i rodach Sobieskich i Radziwiłłów.

 

Wystawa jest stworzona wokół jednego, niezwykłego obrazu, tytułowego wizerunku maryjnego. Chcieliśmy wokół niego stworzyć narrację opartą na historii i genealogii. Chcieliśmy pokazać, że w żyłach Sobieskich i Radziwiłłów płynie ta sama krew.

Obraz został odnaleziony 16 września 1683 r., dokładnie cztery dni po wiktorii wiedeńskiej, kiedy oddziały polskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego podążały za wycofującymi się Turkami w stronę Parkan. Znalazł go Stanisław Jan Jabłonowski w miejscowości Fischau, w ruinach kościoła lub pałacu,  i podarował królowi.

Król widząc umieszczone na obrazie napisy po łacinie „Z tym wizerunkiem Janie zwyciężysz” oraz „Z tym wizerunkiem ja, Jan, będę zwycięzcą” odebrał to zdarzenie bardzo osobiście, jako znak od Opatrzności Bożej, dowód wstawiennictwa Matki Boskiej, dzięki której król pokonał i raz jeszcze pokona Turków.

Obraz nie był namalowany dla króla, był to zupełny przypadek, jednakże od początku został on otoczony przez Jana III Sobieskiego najwyższą czcią. Po powrocie do Żółkwi zawisł w kaplicy rodzinnej Sobieskich, gdzie znajdował się do 1740 roku. W tym czasie zmarła wnuczka króla, która sprzedała Żółkiew razem z wyposażeniem Michałowi Kazimierzowi Radziwiłłowi zwanemu „Rybeńko”. W ten sposób wizerunek maryjny spod Wiednia znalazł się w zbiorach Radziwiłłów.

Więcej o historii, niezwykłym wizerunku Matki Boskiej, Sobieskich i Radziwiłłach i wystawie w Nieborowie w Arkadii czytaj tutaj...

 

Mapa dojazdu do Arkadii:

a