środa, maj 25, 2022
Follow Us
piątek, 31 maj 2019 12:10

28,3% zabawek zakwestionował UOKIK Wyróżniony

Napisane przez Uokik/ISB/RED
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warto zwrócić uwagę czy zabawka jest bezpieczna i czy wiadomo kto ją wyprodukował Warto zwrócić uwagę czy zabawka jest bezpieczna i czy wiadomo kto ją wyprodukował mat.pr

Pękające pluszaki, zbyt małe - łatwe do połknięcia - elementy, niesolidne wiązania w huśtawkach, brak możliwości dotarcia do producenta. To najczęściej budziło podejrzenia UOKIK.

"Tym razem najwięcej zastrzeżeń wzbudziły zabawki dla niemowląt oraz pociskowe. Najczęstsze problemy z jakością to: pękające szwy w pluszakach, drobne elementy w zabawkach dla najmłodszych dzieci i niesolidne węzły, np. w huśtawkach. Jeśli chodzi o oznakowanie, to pracownicy IH najczęściej kwestionowali brak danych umożliwiających dotarcie do producenta lub importera" - czytamy w komunikacie.

Poradnik jak kupować zabawki dla najmłodszych tutaj...

UOKiK: IH zakwestionowała 28,3% badanych zabawek, pomimo że to ogromnay odsetek to jest zanotowano spadek kwestionowanych zabawek o 2,4%.

 

Film o niebezpiecznych zabawkach

W ostatnim czasie Inspekcja Handlowa po raz pierwszy zbadała, czy w zabawkach elektrycznych nie ma niebezpiecznych substancji. Kontrola była częścią międzynarodowego projektu Joint Action 2016 współfinansowanego przez Komisję Europejską i koordynowanego przez organizację PROSAFE. Wzięło w nim udział 15 państw europejskich. W naszym kraju kontrola objęła 17 zabawek m.in. elektryczne auta, instrumenty muzyczne. Eksperci ze specjalistycznego włoskiego laboratorium wykryli, że w 11 z nich są przekroczone dopuszczalne stężenia ołowiu i kadmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego, podano również.

UOKiK wszczął postępowania administracyjne w sprawie zakwestionowanych zabawek, planuje także poinformować o tym wszystkie państwa członkowskie za pomocą unijnego systemu wymiany informacji o produktach niebezpiecznych - RAPEX.

a