niedziela, listopad 17, 2019
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 44.
sobota, 25 maj 2019 10:21

Aukcja prac dzieci Galeria Xanadu

Written by
Rate this item
(0 votes)
Jedna z prac aukcyjnych Galeria Xanadu Jedna z prac aukcyjnych Galeria Xanadu mat.pras

Aukcja prac dzieci z warszawskiej Pragi. Dochód ze sprzedaży wesprze wymarzone wakacje dzieci.  Wernisaż odbędzie się w Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny przy ul. Hożej 51 w Warszawie w niedzielę 2 czerwca 2019 o godz. 17.00

Przez osiem miesięcy dzieci z naszej Fundacji ,  pod okiem wolontariuszki i ambasadorki Fundacji, Gosi Rumian, co tydzień przemieniały się w Małych Artystów poznając świat sztuki, świat własnych przeżyć, marzeń i emocji. Dzięki połączeniu dwóch elementów: sztuki i terapii, dzieci miały szansę odkryć, że mogą i potrafią tworzyć. Odkryły, że mają wpływ na to, co ważne, że mogą wyrażać swoje uczucia i zdanie a co więcej, że będą wysłuchane. 

Jak bardzo twórczy może okazać się kosmos? Ile granic ma abstrakcja? Jak się wyrazić tworząc instalację krzesła z patyków od lodów? I w końcu: kim jest van Gogh i co można zrobić z jego słynnymi „Słonecznikami”? Mali podopieczni Fundacji, odpowiadali sobie na te właśnie pytania podczas autorskiego cyklu warsztatów artystycznych z elementami arteterapii w magicznym Domu Fundacji.

Gosia Rumian poprzez autorskie zajęcia artystyczne z elementami arteterapii, pobudziła w dzieciach twórcze i niebanalne myślenie o otaczającej ich rzeczywistości. Różnorodność spojrzeń dzieci na zadane przez ambasadorkę tematy i pytania, uświadamiają, że sztuka to przede wszystkim doświadczanie a nie tylko poznawanie sztywnych zasad tworzenia. Najważniejszym efektem przeprowadzonych warsztatów jest uchwycenie tych najbardziej skrytych dziecięcych historii, emocji 
i przeżyć dziecka, właśnie dzięki terapii poprzez działania twórcze. Poruszenie wyobraźni Małego Artysty, która jedynie czego potrzebuje, to poczucie bezpieczeństwa i brak granic w działaniu twórczym.

Dzieci w świecie wyobraźni poruszają się znacznie swobodniej niż dorośli.  Dlatego wernisaż w warszawskiej Galerii Xanadu, prac podopiecznych Fundacji Opiekuńcze Skrzydła, jest wyjątkową okazją, by ponownie odnaleźć a co więcej, zagłębić się w porzuconą przez dorosłych dziecięcą wyobraźnię. Wyobraźnię naszych dziecięcych światów, zabaw swobodnego myślenia i twórczego działania. Co więcej, dzięki ekspresji Małych Artystów poprowadzonych przez Gosię Rumian, odbiorca ma niebanalne zadanie jakim jest powrót do własnego dzieciństwa. Powrót do poczucia tego, jak ważne jest dla dziecka poczucie bezpieczeństwa, akceptacja i pewność, że wśród dorosłych znajdzie się osoba, która ich zrozumie, bezgranicznie zaufa i pokocha. Zaakceptuje dziecięcy świat i marzenia.

Od września 2018 roku do końca kwietnia 2019 roku, w domu Fundacji Opiekuńcze Skrzydła powstało kilkadziesiąt unikatowych prac dzieci. Każda jest wyrazem ekspresji i przeżyć dziecka. Kuratorki Gosia Rumian oraz Monika Czarnecka (wychowawczyni dzieci) wybrały łącznie 20 prac, które zostaną zaprezentowane na wernisażu 2. czerwca 2019 roku a zarazem wystawie trwającej wyłącznie jeden dzień w warszawskiej Galerii Xanadu przy ul. Hożej 56. Wszystkie zaprezentowane prace, będą na sprzedaż. W ten sposób dzieci pochodzące z najbiedniejszych warszawskich rodzin, chcą uzbierać fundusz, który stanie się dla nich dofinansowaniem na wspólne, wymarzone wakacje w górach. Wernisaż uzupełni obecność zarówno kuratorek, pracowników i wolontariuszy Fundacji jak i obecność samych Małych Artystów oraz ich rodzin. Będzie to więc okazja do bezpośrednich rozmów z dziećmi, wsparcia ich pracy i wkładu w wymarzone wakacje.

CO, GDZIE, KIEDY?

Termin: 2.06.2019 godz. 17 , Galeria Sztuki Xanadu (ul. Hoża 51, Warszawa)
Organizatorzy: Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła i Galeria Sztuki Xanadu
Kuratorki: Małgorzata Rumian, Monika Czarnecka
Mali Artyści: Jasiek, Klaudia M Zosia, Oskar, Piotr, Klaudia H., Gabrysia, Kasia, Mela, Alicja, Wiktoria, Kamila, Natalia, Igor i Ania
Partnerzy: Drukarnia Raphael, Street
Oprawa graficzna zaproszeń: Magdalena Jaszczuk