niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
czwartek, 13 grudzień 2018 12:22

Powstaje film "Cambodjana"

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powstaje film "Cambodjana" fot. facebook.com/cambodjana/

Powstaje film dokumentalny o zapomnianej misji Polaków w Kambodży, podczas której rozegrała się pierwsza pierwsza bitwa Wojska Polskiego po II WŚ.

Jest to obraz przedstawiający zapomnianą pokojową misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach działań ONZ w Kambodży w latach 1992/1993. To dramatyczna i bohaterska historia niesienia pomocy humanitarnej podczas wojny, to również opowieść o pierwszej bitwie Wojska Polskiego po II Wojnie Światowej. Bitwie zwycięskiej. Zakończonej bez strat własnych.

Udokumentowanie tych faktów jest niezwykle ważne, gdyż tylko niewielki procent Polaków zna historię PKW UNTAC w Kambodży. Żołnierze zostali wysłani z kraju który sam był w obliczu przemian politycznych i gospodarczych. Misja była chaotycznie przygotowana pod względem organizacyjnym, sprzęt był przestarzały. Celem misji było przeprowadzenie pierwszych demokratycznych wyborów w tym kraju. To miała być misja pokojowa ONZ, ale Wojsku Polskiemu przyszło się zmierzyć z bojówkami komunistycznego reżimu Czerwonych Khmerów. W Polsce jednak nasi żołnierze zostali zapomniani. W Kambodży ciągle są bohaterami. W prowincji Takeo, w jednym z najbiedniejszych rejonów tego kraju, dzięki pomocy naszych Weteranów została wybudowana szkoła. Władze lokalne nadały jej imię "Polskich Żołnierzy - Weteranów misji UNTAC 1992/1993”. Placówka ta dba o ponad 200 dzieci. Duma rozpiera, że po 2 5latach od zakończenia misji ONZ, na kambodżańskiej ziemi znów powiewa Biało- Czerwona flaga.

Akcję wspierają: Antoni Królikowski, Konrad Marszałek, Krzysztof Trebunia-Tutka, studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej i inni.
 
źródło: materiały prasowe

a