sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
piątek, 17 grudzień 2010 19:02

Czarny czwartek obraz grudnia 70 Wyróżniony

Napisane przez mat pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Gdyni odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Czarny czwartek" w reż. Antoniego Krauze, który opowiada o tragicznych wydarzeniach Grudnia '70.

"Czar{jumi [*4]}ny czwartek" to film znakomity, wierny faktom, a zarazem straszny, mogący wywołać lęk za sprawą realistycznego ukazania dramatycznych scen - ocenił w rozmowie z PAP historyk IPN prof. Jerzy Eisler.

Jego zdaniem, film ma szanse zbierać nagrody na międzynarodowych festiwalach.
Jerzy Eisler, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, był konsultantem historycznym filmu "Czarny czwartek".
Film, w reżyserii Antoniego Krauzego, będzie miał 16 grudnia przedpremierowy pokaz w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. Do kin trafi dopiero 25 lutego. Filmowcy skoncentrowali się na wydarzeniach, które miały miejsce w Gdyni. 


W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.
Twórcy "Czarnego czwartku" oparli scenariusz na historii rodziny gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który 17 grudnia (w "czarny czwartek"), w wieku 33 lat, zginął od strzału w plecy na przystanku kolei miejskiej Gdynia-Stocznia. Pozostawił żonę i trójkę dzieci.
Krauze podkreślał przed realizacją, że ekipie zależało na bardzo starannym odtworzeniu tamtych wydarzeń, wierności faktom. Prof. Eisler uważa, że ten zamiar się powiódł. Wszystkie postaci nazywają się tak, jak naprawdę nazywały się ich pierwowzory. Wszystkie zdania, które słychać z ekranu, pochodzą z dokumentów lub wspomnień - powiedział historyk.
Chwaląc "chłodny naturalizm" w filmie, zauważył zarazem, że obfitująca w brutalne wydarzenia historia może wstrząsnąć widzem. W monografii Grudnia '70 napisałem, że bestialstwo, którego ofiarą padli wówczas ludzie było porównywalne z działaniami gestapo i NKWD. Miały miejsce zachowania sadystyczne, okrutne. To wszystko w filmie pokazano. On ma ogromną "siłę nośną", pokazuje historię taką, jaką była. Jako film jest wspaniały. Lecz zarazem straszny - opowiadał. Mówił np. o "scenie katowania jednego z bohaterów". Według prof. Eislera, jest ona porównywalna ze sceną katownia Rudego w "Akcji pod Arsenałem" czy scenami z filmu "Przesłuchanie", gdzie pokazano bestialstwo - czy to Gestapo, czy UB.
Wywiad wideo z prof. Jerzym Eislerem na temat filmu „Czarny czwartek" oraz jego zapowiedź  obejrzeć można na Portalu Historycznym www.dzieje.pl, który przygotował specjalną zakładkę na temat Grudnia `70.

{jumi [*7]}

a