środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 30 listopad 2018 14:06

Poczet przedsiębiorców polskich

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zwyczajowo na historię Polski patrzymy przede wszystkim przez pryzmat stosunków międzynarodowych, konfliktów zbrojnych, dynastii, władców i królów.

123 lata, gdy Polska przez rozbiory zniknęła z map świata odmierzaliśmy wedle kolejnych powstań. Podręczniki historii skupiały się i skupiają właśnie na konkretnych wydarzeniach, stosunków politycznych panujących w Europie i na świecie oraz konfliktach zbrojnych na przestrzeni ostatnich dwóch tysięcy lat. Dlatego też w polskich bibliotekach i księgarniach nie brakuje książek dotyczących politycznych i militarnych punktów widzenia historii. Dopiero studenci uczelni ekonomicznych mają szansę zdobyć szerszą wiedzę na temat gospodarczych i ekonomicznych aspektów historii świata. Najczęściej wtedy jednak skupiają się na teorii pieniądza i ekonomii.

Bardzo trudno znaleźć jedną pozycję, poświęconej tylko dziejom polskiej gospodarki.

Uznawana za fundamentalną „Encyklopedia historii gospodarczej Polski do 1945 roku” ukazała się w latach 80. XX wieku. Trzeba pamiętać jednak, że była ona pisana z marksistowskiego punktu widzenia. Po niej wiedzę na temat poszczególnych postaci można znaleźć tylko jako skromne kilkuzdaniowe syntezy w podręcznikach akademickich. 

Think tank Związku Przedsiębiorców Polskich - Fundacja Warsaw Enterprise Institute wspólnie z Fundacją im. XBW Ignacego Krasickiego zdecydował się opracować i wydać „Poczet przedsiębiorców polskich”. Jest to unikalny zbiór sylwetek polskich przedsiębiorców, którzy mieli olbrzymi wpływ na rozwój gospodarczy Polski za czasów Jagiellonów, w czasach wolnej elekcji, a także w XIX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym. Książkę udało się wydać dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Fundacji XX. Czartoryskich.

W książce znajdziemy sylwetki 61 wybitnych Polaków, od czasów piastowskich, aż do początku XX wieku. Wśród nich znajdziemy sylwetki znanych - Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski, Stanisław Staszic czy Ignacy Łukasiewicz, ale także tych mniej znanych - Franciszek Kwilecki, Prot Potocki czy Antoni Tyzenhauz. Szczególnym odkryciem dla mnie był Antoni Patek - założyciel najbardziej prestiżowej obecnie marki zegarkowej Patek - Philippe, której ceny zaczynają się od ok 20 tys. euro.

Lektura godna polecenia, na jej podstawie możemy zobaczyć jak wyglądała gospodarka Polski na przestrzeni wieków, a także jak w praktyce wyglądał patriotyzm gospodarczy.

a