środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 grudzień 2010 15:43

Wroniec Dukaja w Teatrze Kamienica Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jest mroźna grudniowa noc. Wielki, groźny Wroniec porywa Adasiowi rodzinę. Mały chłopiec wraz z sąsiadem wyruszają, by ich odnaleźć. Na każdym rogu czyhają Wojacy – Wroniacy, Bubeki, Szpicle, Milipanci i Żelazne Suki. Miasto pogrąża się w szarości: ulicami sunie Maszyna-Szarzyna , która zabija kolory. W oddali unosi się wielka betonowa wieża Wrońca...

W rocznicę o{jumi [*4]}głoszenia stanu wojennego, 13 grudnia, w Teatrze Kamienica odbędzie się prapremiera scenicznej adaptacji głośnej powieści Jacka Dukaja. „Wroniec" w reżyserii Jerzego Bielunasa to magiczna opowieść o losach siedmioletniego Adasia, na którego oczach rozgrywają się dramatyczne wydarzenia stanu wojennego. Spektakl jest swoistą lekcją historii PRLu opowiedzianą bajkowym językiem w scenografii tworzącej surrealistyczny nastrój.


Inscenizacja bestsellera Dukaja w Teatrze Kamienica to groteskowy kolaż emblematów socrealizmu: fotografii, grafiki i cytatów komunistycznej nowomowy. Gra aktorów przenika się w niej z elementami animacji.
„Wroniec" jest kolejną sztuką Teatru Kamienica wpisującą się w formułę Teatru Obywatelskiego, który chce mówić o historii w sposób nowoczesny, językiem atrakcyjnym dla młodego widza. Ten nurt działalności Teatru Kamienica jest szczególnie ważny dla Emiliana Kamińskiego, ponieważ nawiązuje do jego działalności w opozycyjnym Teatrze Domowym, założonym w czasie stanu wojennego.
Oprawę muzyczną spektaklu powierzono Mateuszowi Pospieszalskiemu, choreografię ułożył Maciej Florek. Twórcy spotkali się już w Teatrze Kamienica, pracując nad spektaklem „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego", nominowanym do nagrody Feliksy Warszawskie.

{jumi [*7]}

a