sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 grudzień 2010 08:37

Sto ilustrowanych bajek Ignacego Krasickiego

Napisane przez KW / wydawca
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mówią nauka przez rozrywkę. Biskup Ignacy Krasicki jak nikt spełniał ten oświeceniowy postulat. Jego bajki wciąż są zabawne i aktualne. I jak najbardziej dla dzieci. Z inicjatywy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wydany został piękny, wielkoformatowy „Setnik bajek Ignacego Krasickiego" z ilustracjami Roberta Listwana.

 

{jumi [*4]}Wyboru i opracowania bajek dokonała Krystyna Stasiewicz - ceniony w kraju znawca literatury staropolskiej. Celem jej pracy było ukazanie uniwersalnej wartości zawartej w bajkach Krasickiego, która przetrwała w swej aktualności i świeżości myśli przez ponad trzy wieki, której archaizm języka nie przeszkodził w uzyskaniu statusu ponadczasowości, i która na stałe zakorzeniła się w świadomości Polaków. Wyłaniający się z dokonanego wyboru bajek 'świat sentencji' niewątpliwie zadziwi niejednego Czytelnika.

Debiut „Setnika", jak i przystało, odbył się w Lidzbarku Warmińskim, w mieście, w którym to w latach 1767-1795 żył i jako biskup warmiński działał Ignacy Krasicki, człowiek kochający kulturę i sztukę. Powszechnie wiadomo, że Ignacy Krasicki był ulubieńcem ostatniego króla Polski. W czasach niełatwych z powodu sytuacji politycznej osiągnął mistrzostwo przekazując zwięźle i prosto skomplikowane treści („Ptaszki w klatce" powstawały, gdy część Polski znajdowała się już pod zaborami).

W warmińsko-mazurskim setniku nie brakuje znanych bajek takich jak „Człowiek i wilk", „Motyl i chrząszcz", „Pszczółka", „Koniec", „Chłop i cielę", „Lis i osieł". Sentencji powyciąganych z tych wierszy używa się do dziś: „z bajki nauka", „chciwość żądze podnieca", „umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela", „ten najlepszy co się najmniej chwali", „mniej szkodzi impet jawny niźli złość ukryta".

Wiek - dla dzieci 5 + . „Setnik bajek Ignacego Krasickiego" Wybór - Krystyna Stasiewicz, ilustracje Robert Listwan, wys. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Mazury 2010

{jumi [*7]}

a