poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
czwartek, 05 lipiec 2018 14:14

Parlament Europejski odrzucił ACTA 2 Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Parlament Europejski odrzucił ACTA 2 fot. twitter.com/TomaszPoreba

Posłowie Parlamentu Europejskiego odrzucili stanowisko komisji prawnej w sprawie tzw. "ACTA 2", czyli ustawy o prawie autorskim.

Głównym zamiarem dyrektywy było ograniczenie piractwa w Internecie. Wedle zapisków w niej, takie platformy jak Facebook, czy YouTube miałyby mocniej śledzić udostępniane treści. Jednocześnie ograniczałaby sposób funkcjonowania redakcji prasowych. Problematyczne stałoby się tłumaczenie danych tekstów i korzystanie z wypowiedzi eksperckich. Wikipedia, czy Google podkreślały, że spowolniony byłby rozwój całego Internetu.

Odrzucenie stanowiska oznacza, że we wrześniu europosłowie ponownie będą debatować nad kształtem ustawy. Na pewno będą mieli na uwadze głosy sprzeciwu, które pojawiają się w wielu krajach. Od kilku dni w europejskich miastach trwały głośne protesty. Przedstawiciele Polski zapowiedzieli, że nie poprą ustawy.

„Polski rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań zmierzających do ograniczania wolności słowa w Internecie. Polska nie poparła dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym zaproponowanej przez Komisję Europejską. Polska, wraz z innymi krajami, zaproponowała korzystniejsze rozwiązania, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów UE” - podkreślano w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

a