piątek, lipiec 23, 2021
Follow Us
piątek, 01 czerwiec 2018 12:56

Święto najmłodszych Wyróżniony

Napisane przez Red.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Święto najmłodszych fot. Pexels.com

1 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka.

Jest to stałe święto od 1952 roku.

Co ciekawe zostało ustanowione wcześniej niż międzynarodowy Dzień Dziecka, które zainicjowało Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1954 roku. Według ich ma na celu upowszechnić cele i ideały dotyczące praw najmłodszych zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych i przypada 20 listopada.

Po raz pierwszy zorganizowano ten dzień w Polsce w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Było to orędzie przedstawione 25 marca 1950 roku w Sztokholmie podczas III sesji Kongresu Obrońców Pokoju. Była to inicjatywa Światowej Rady Pokoju utworzonej w Warszawie w tym samym roku. Treść apelu zawierała poparcie dla polityki Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich po zakończeniu II wojnie światowej.

Część krajów obchodzi te święto w innych terminach. W Hondurasie jest 10 września, Francja 6 stycznia obchodzi święto rodziny. W Japonii 5 maja chłopcy wywieszają przed domami papierowe (lub wykonane z innego materiału) karpie zwane koi-nobori albo satsuki-nobori. Z kolei dziewczynki 3 marca robią wystawy lalek. Paragwaj celebruje dzień dziecka 16 sierpnia, w rocznicę bitwy o Acosta Nu w roku 1869. Natomiast Turcja 23 kwietnia obchodzi Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci.

W zeszłym roku w naszym kraju urodziło się 403 tys. dzieci, 20 tys. więcej niż w 2016 r. Najmłodsi stanowią blisko 18% naszego społeczeństwa.

a