niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 22 marzec 2018 01:07

Ogłoszono wiersz roku 2018 Wyróżniony

Napisane przez Materiały Prasowe
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO, został  ogłoszony „Wiersz Roku 2018”.

Kapituła miała duży dylemat z wyborem najciekawszej propozycji z pośród wielu nadesłanych.

Jeden z proponowanych utworów członkom jury wydawał się najlepszy. Zgłoszenie budziło pewną wątpliwości, ze względu na fakt, że nie znany jest autor tekstu. Jednak ideą Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO oraz intencją organizatorów konkursu „Wiersz Roku” nie jest promocja autorów, lecz samych utworów poetyckich.

W 2018 roku Polska obchodzi stulecie odzyskania wolności. Ta szczególna rocznica to był dodatkowy argument za wyborem propozycji, która zafascynowała wszystkich członków jury. Dlatego Kapituła Konkursu, w której zasiadają Miłosz Kamil Manasterski – Prezes Związku Pisarzy Katolickich, Zbigniew Kowalewski – pisarz i dokumentalista, Jerzy Mosoń – dziennikarz i publicysta, Tomasz Wybranowski – poeta i dziennikarz i Juliusz Erazm Bolek – autor Wiersza Roku 2017 podjęli decyzję, że Wierszem Roku 2018 zostanie „Bogurodzica” – najstarsza polska pieśń patriotyczna i religijna, a jednocześnie najstarszy polski tekst poetycki wraz z melodią. Utwór powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku i po dziś dzień posiada ogromne znaczenie dla kultury, historii i tradycji Polaków.

„Bogurodzica” to pieśń modlitewna, która stanowi intelektualne wyznaniem wiary. Jej śpiewanie angażuje emocjonalnie zarówno śpiewających jak i słuchających. Utwór posiada uznane wartości artystyczne takie jak oryginalna forma i stylizacja. To był również ważny argument brany pod uwagę przez jury w trakcie dokonywania wyboru.

„Bogurodzica” to pieśń bojowa polskiego rycerstwa. Śpiewana była m. in. przed legendarną bitwą pod Grunwaldem, przed bitwą pod Warną czy podczas koronacji Władysława Warneńczyka. Była także uważana, w XV wieku, za hymn królewski dynastii Jagiellonów. W tamtym okresie zaczęto łączyć pieśni religijne z wojskowymi, a „Bogurodzica” stała się symbolem jedności religijno-patriotycznej. Tę funkcję utwór spełnia do dzisiaj.

Komentując decyzję Kapituły Juliusz Erazm Bolek powiedział: „Rozumiem, że dla współczesnych Polaków tekst „Bogurodzicy” może stanowić pewien wysiłek intelektualny i emocjonalny. Jednak nawet jeśli pieśń jest niezrozumiała w formie dosłownej, to jednak intuicyjnie jest ona klarowna i czytelna. Z tej też przyczyny jest ona skarbnicą języka polskiego.” Inny z jurorów Jerzy Mosoń wyjawił, że jest wielkim zwolennikiem „Bogurodzicy” i uważa, że właśnie ta pieśń powinna, tak jak kiedyś, być hymnem Polski, ponieważ ta pieśń posiada wielka energię, która dawałaby wielką moc polskim sportowcom.

Organizatorem konkursu WIERSZ ROKU jest Związek Pisarzy Katolickich, który nawiązuje do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Wiedza o jej istnieniu, działalności i twórcach została praktycznie zniszczona przez system komunistyczny PRL po II wojnie światowej. Obecnie Związek stara się odtworzyć historię przedwojennego Związku. Jednocześnie zajmuje się promocją i popularyzacją literatury o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych. Jednym z przejawów tej działalności jest przyznawanie tytułu WIERSZ ROKU utworowi literackiemu o szczególnych walorach artystycznych. W planach jest organizacja Festiwalu Literatury Chrześcijańskiej

a