niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 03 styczeń 2018 14:50

„Amadeusz” Shaffera w londyńskiej inscenizacji po raz ostatni w Polsce

Napisane przez nazywowkinach.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

11 stycznia br. po raz ostatni na ekranach kin pojawi się spektakl „Amadeusz” Petera Shaffera  zarejestrowany podczas transmisji satelitarnej niemal rok temu w cyklu National Theatre Live.

LISTA KIN:

sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa (Ursynów, Targówek, Złote Tarasy), Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze+

Do Wiednia, muzycznej stolicy świata, przybywa młody Mozart. Jego geniusz i sposób bycia drażni wiele osób, ale przede wszystkim nadwornego kompozytora cesarza. Bogobojny Antonio Salieri jest zazdrosny o sukcesy przebojowego Amadeusza na tyle, że postanawia pozbyć się rywala… Historia wcale nie potwierdza, że Salieri zgładził Mozarta, ale ta legenda zainspirowała wielu twórców (Puszkin, Rimski-Korsakow, Shaffer). Na podstawie sztuki Petera Shaffera Miloš Forman zrealizował swój, nagrodzony Oscarem film pod tym samym tytułem, który zdominował zbiorową wyobraźnię światowej widowni.

Dramat Shaffera to studium o muzyce, władzy i zazdrości, zazdrości tak wielkiej, że nawet pobożnego Salieriego doprowadzi ona nie tylko do zbrodni, ale i do buntu wobec Boga, który talentem obdarzył Mozarta, a jego – Salieriego – uczynił pragnącą wielkości miernotą (co nie jest prawdą, bo kompozytor ten był bardzo ceniony za swego życia; wystawienie jego opery otworzyło świeżo wybudowaną La Scalę). W rolę Salieriego wciela się Lucian Msamati („Gra o tron”), a Mozarta gra Adam Gillen („Fresh Meat”, „Benidorm”, „Prisoners’ Wives”). Spektakl był w Londynie grany z muzyką na żywo w wykonaniu Southbank Sinfonia i w takim kształcie został zarejestrowany podczas transmisji satelitarnej rok temu. Pokazy 11 stycznia br. w sieci kin Multikino to pożegnanie z tym spektaklem, którego później nie zobaczymy już na ekranach polskich kin. 

a