środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
czwartek, 21 grudzień 2017 12:19

Sinfonia Varsovia Kameralnie

Napisane przez Sinfonia Varsovia
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sinfonia Varsovia Kameralnie to nowy cykl koncertowy, który już 3 stycznia o 19:00 startuje w siedzibie Orkiestry przy ulicy Grochowskiej 272.

Podczas siedmiu koncertów wystąpią muzycy Sinfonii Varsovii w dobrze znanych składach kameralnych, jak również w ramach zespołów stworzonych specjalnie na tę okazję. Tematem przewodnim cyklu będzie muzyka polska skomponowana po 1918 roku.

Sinfonia Varsovia Kameralnie to kolejny krok by uczynić praską siedzibę orkiestry miejscem, w którym muzyka brzmi przez cały rok. W każdą pierwszą środę miesiąca od stycznia do kwietnia i od października do grudnia zaprezentuje się inny zespół, utworzony z muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia. Usłyszymy zespoły smyczkowe od trio, przez kwartet aż do kwintetu, a także trio stroikowe, trio fortepianowe, kwintet dęty oraz ensemble składem i repertuarem nawiązujący do słynnej grupy Nonstrom (klarnet, puzon, wiolonczela, fortepian).

Gra w zespołach kameralnych jest dla muzyków znakomitą okazją do ukazania indywidualnej wrażliwości i wirtuozerii, które w orkiestrze często schodzą na dalszy plan. Co więcej, kameralistyka buduje między artystami relacje, dzięki którym lepiej rozumieją się również w ramach pełnej orkiestry symfonicznej.

– Chcę grać w kwintecie, ponieważ współpraca z tak fantastycznymi osobami i wspaniałymi muzykami sprawia mi ogromną przyjemność – mówi  koncertmistrz orkiestry i pierwsza skrzypaczka Kwintetu Smyczkowego Sinfonia Varsovia, Anna Maria Staśkiewicz. – Niezależnie od repertuaru każdy koncert, który wspólnie gramy daje mi wielką satysfakcję artystyczną.

 Kwintet smyczkowy Sinfonia Varsovia, tworzony przez koncertmistrzów i liderów orkiestry, wystąpi na koncercie inaugurującym cykl. W ich wykonaniu usłyszymy Quintetto per archi Krzysztofa Pendereckiego, a także The Elements Jana Stokłosy i Umbrae Andrzeja Kwiecińskiego. Podczas kolejnych koncertów zabrzmią dzieła ikon polskiej muzyki XX wieku, jak Aleksander Tansman, Andrzej Panufnik czy Wojciech Kilar. Organizatorzy poświęcą również sporo uwagi odkrywaniu zapomnianych twórców, jak choćby Szymon Laks czy też Mieczysław Weinberg, którego twórczość przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Koncerty poprowadzą muzykolodzy i dziennikarze, znani m.in. z Radiowej Dwójki, jak Agata Kwiecińska czy Mariusz Gradowski. 

– Rozpoczynając cykl Sinfonia Varsovia Kameralnie jesteśmy coraz bliżej stworzenia pełnego sezonu artystycznego. W nadchodzącym roku chcemy dać warszawiakom namiastkę tego, czym będzie Sinfonia Varsovia gdy ukończymy budowę naszej nowej sali koncertowej – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry.

a