niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 29 listopad 2017 11:59

Obchody 104. rocznicy urodzin Elżbiety Barszczewskiej Wyróżniony

Napisane przez Galeria Delfiny
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Galeria Delfiny serdecznie zaprasza na obchody 104. rocznicy urodzin Elżbiety Barszczewskiej, 29 listopada (środa) 2017 o godz. 18:30 w Galerii Delfiny (ul. Smulikowskiego 10/2, Warszawa).

  • O Elżbiecie Barszczewskiej opowie jej krewny Igor Strojecki, 
  • piosenki okresu międzywojennego w wykonaniu gościa specjalnego Wojciecha Dąbrowskiego - Dyrektora Artystyczny Festiwalu Piosenki RETRO im. Mieczysława Fogga.
  • Wydarzeniu towarzyszy wernisaż prac malarskich aktorki oraz wystawa fotogramów z ról filmowych i teatralnych

Spotkanie poświęcone jest pamięci warszawskiej aktorki Elżbiety Barszczewskiej. 

Elżbieta Barszczewska ur. 29 listopada 1913 roku była warszawianką z urodzenia i z wyboru. Tu płynęło całe jej prywatne i zawodowe życie. Urodziła się w mieszkaniu swojego dziadka, weterana powstania styczniowego, przy ul. Wspólnej 51, w okresie międzywojennym mieszkała przy ul. Chocimskiej 15, a po wojnie w "domu aktora" w Al. Szucha 11. Była żoną aktora, reżysera i pedagoga Mariana Wyrzykowskiego oraz matką także aktora Juliusza Wyrzykowskiego - pamiętnego z roli "Króla Maciusia I-go". Uczyła się w Gimnazjum im. M. Konopnickiej, w którym obowiązki dyrektorki w tym czasie pełniła jej kuzynka Jadwiga Barszczewska-Michałowska. Po egzaminie maturalnym w 1932 roku wstąpiła do Szkoły Nauk Politycznych, ale ostatecznie jednak zdecydowała się na studia aktorskie. Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej ukończyła w 1934 roku i od razu została zaangażowana do Teatru Polskiego, któremu z małymi przerwami pozostała wierna do końca życia. Była odtwórczynią ok. 50 kreacji teatralnych, m.in. w rolach: Tessy, Małej Dorrit, Ofelii, Lilli Wenedy, Infantki, Nory, Marii Stewart, Sary Bernhardt. W latach okupacji pracowała jako kelnerka w kawiarni "U Aktorek", brała także czynny udział w konspiracyjnym życiu teatralnym. W filmie zadebiutowała jeszcze jako studentka (w "Co mój mąż robi w nocy"), ale szybko zdobyła niezwykłą popularność wśród publiczności i uznanie krytyki - stała się wielką gwiazdą filmową. Zagrała główne role w wielu filmach m.in.: w "Granicy", "Dziewczętach z Nowolipek", "Znachorze", "Trędowatej", "Trzech sercach" i "Kłamstwie Krystyny". Zmarła 14 października 1987 roku w Warszawie. Została pochowana przy swoim mężu w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach.

a