wtorek, listopad 19, 2019
Follow Us
poniedziałek, 20 listopad 2017 10:14

Premiera książki “Jechać, nie jechać?” i Beaujolais Nouveau w Klubie Księgarza Featured

Written by MM
Rate this item
(0 votes)

21 listopada 2017 o godz. 18.00 zapraszamy na premierę książki “Jechać, nie jechać?” i święto Beaujolais Nouveau do Klubu Księgarza na Rynku Starego Miasta 22/24 w Warszawie.

 

Podczas spotkania będzie można degustować młode, tegoroczne wino oraz poznać pierwszy w Polsce pamiętniko-ranking “Jechać, nie jechać?”. Czym jest pamiętniko-ranking, jechać czy nie jechać do Francji, Egiptu czy... (w inne strony świata) opowie sam autor książki Pablo. Wieczór poprowadzi znana dziennikarka Anna Popek, fragmenty książki przeczyta popularna aktorka Aleksandra Ciejek. Udział w spotkaniu zapowiedzieli Michał Fajbusiewicz, twórca programu telewizyjnego “Magazyn 997”, Juliusz Bolek, dziennikarz, bloger i podróżnik, Sławomir Bawarski, przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników “Globtrotter” oraz redaktor literacki książki Miłosz Kamil Manasterski, Prezes Związku Pisarzy Katolickich.

“Jechać, nie jechać?” pierwszy w Polsce Pamiętniko-rankig by Pablo

W książce znajdziecie połączenie wspomnień i relacji z podróży. 39 kierunków - setki opowieści i barwnych anegdot, dziesiątki porad, wiele uniwersalnych refleksji. Dogłębnie przemyślane rankingi krajów według 15 kategorii (m. in. bezpieczeństwo, ceny, zabytki, hotele, jedzenie) i na podstawie subiektywnych odczuć podróżnika. Do tego soczyste opowieści z czasów PRL i spora dawka filozofii życiowej człowieka sukcesu. Pamiętniko-ranging, to nowy gatunek książki podróżniczej, osobisty i uniwersalny zarazem. Bawi do łez, przestrzega przed pułapkami czekającymi na turystę, pomaga zaplanować wakacyjną wyprawę. Ekspresyjny i cięty język autora, humor, bezkompromisowe opisy krajów i ludzi, to atuty tej książki, których trudno szukać w zwykłych przewodnikach.

Książkę polecają:

Ci, co sporo podróżują, doskonale wiedzą, że od lat półki w księgarniach uginają się od przewodników wydawanych przez fachowe oceny, ale i tych pisanych przez pseudo, – ale zdarza się, że i przez „rasowych” znawców podróży. Kiedy zobaczyłem tę dziwną książeczkę, pomyślałem... jeszcze jeden zadufany w sobie globtroter o literackim zadęciu. Kiedy jednak zacząłem ją czytać, to diametralnie zmieniłem zdanie. Bo to co napisał autor, jest pozycją nie do sklasyfikowania. Z pozoru wszystko tam jest bez składu i ładu, ale kiedy się w nią wgłębisz... zyskasz wiedzę o setkach miejsc na świecie, jakiej nie posiadłbyś studiując najlepszy bedeker. Pablo patrzy na świat trochę inaczej niż klasyczny turysta, ale już po kilku zdaniach będziesz wiedział, czy tam warto jechać i co cię zaskoczy. Polecam ten przewodnik „lekko świrniętego turysty”.

Michał Fajbusiewicz, dziennikarz TVP 2 (byłem tylko w 148 krajach)


Pablo jest odkrywcą nowych światów. Czuje się równie dobrze w Filharmonii, jak i w podejrzanej spelunce. W środku metropolii i na przedmieściach zapomnianego przez ludzi miasteczka, leżącego pośrodku nigdziebądź. Ważne, żeby działo się tam coś, co jest trudne do przeżycia w naszym codziennym świecie. Autor "Jechać, nie jechać?” zabiera nas w podróż po czasie, przestrzeni i niezwykłych kontekstach. W opowieściach o wyjątkowych i całkiem marnych miejscach, spotkamy babcię niezadowoloną ze zrujnowanego Akropolu, pijaną adeptkę weterynarii z Finlandii oraz austriackiego operatora ratraka, zdolnego rozjechać rodzinę z dziećmi. Autor zdejmuje czar z niektórych wysepek z palmą kokosową, jawiących się jako raj jedynie w reklamie batoników i dostrzega wartość i piękno w miejscach gdzie “Natura objawiła się pod postacią małpy”... Odpowiedź na pytanie: “Jechać, nie jechać?” jest jednoznaczna. Czytać!


Tomasz Brzozowski, redaktor naczelny Kurier365.pl


Pamiętniko-ranking to niebywałe połączenie literatury wspomnieniowej i poradnika. Pablo, ze swadą godną sarmackiego gawędziarza, snuje pełne dygresji opowieści, które jednych wzburzą, innych zadziwią, ale wszystkich rozbawią (a czasem nawet wzruszą). Bez poprawności politycznej, bez dosładzania, Pablo dosadnie mówi, co myśli o podróżach, kobietach, turystyce, biznesie, życiu... Z bogatej biografii czerpie pełnymi garściami wyciągając najsmakowitsze anegdoty. Można się z nim nie zgadzać, można się z nim kłócić, tylko jednego nie można – przestać czytać.


Miłosz Kamil Manasterski, poeta, pisarz, Prezes Związku Pisarzy Katolickich


Publikacja Pabla mogłaby nosić tytuł „Skojarzenia weterynarza”. Jednak autor znalazł do niej inny klucz... – „Jechać, nie jechać?” – oto jest pytanie! Zawarte w książce opowieści zapewne dostarczają zbyt mało argumentów, aby podjąć decyzję o wyprawie życia. Kto jednak lubi podróżować, zapewne będzie chciał skonfrontować opinie autora z własnymi doświadczeniami. Natomiast jeśli ktoś szuka powodu, żeby zostać w domu, to przytoczone w książce opinie o różnych zakątkach świata pozwolą uspokoić sumienie o podjęciu decyzji o powstrzymaniu się przed wszelkimi eskapadami. Ba! Więcej! Lektura może stanowić surogat podróży, dla wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą zostać globtroterami. Książka poza rozstrzyganiem podstawowego dylematu: „Jechać, nie jechać?”, ma jednak jeszcze ten walor, że zawiera sporo anegdot i refleksji, które ciekawie się czyta, bez względu na to, jaki ma się stosunek do podróżowania.


Juliusz Bolek, dziennikarz, podróżnik


Nietuzinkowy autor, nieszablonowa książka.


Sławomir Bawarski, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników “Globtrotter”

Strona książki: jechacniejechac.pl