sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
wtorek, 14 listopad 2017 09:12

Zmarła Alina Janowska

Napisane przez MM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Alina Janowska Alina Janowska By Cezary Piwowarski - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11060106

13 listopada 2017 r. zmarła Alina Janowska - aktorka znana z wielu doskonałych ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Odeszła po długiej i ciężkiej chorobie. Smutną informację przekazał prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Aktorka podczas powstania warszawskiego była łączniczką 8. kompanii Batalionu "Kiliński" w Śródmieściu.

 

Alina Janowska zadebiutowała w 1943 roku. Podczas II wojny światowej Alina Janowska była aresztowana za współpracę z Podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. W Powstaniu Warszawskim - pod pseudonimem „Alina” - służyła jako łączniczka w dowództwie Batalionu „Kiliński”. Po wojnie trafiła do łódzkiego Teatru Syrena, grała w kabarecie Gong. Na dużym ekranie zadebiutowała w „Zakazanych piosenkach” (1946) a nastęnie wystąpiła w filmie „Skarb”. Była znana także z ról w serialach „Wojna domowa”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Czterdziestolatek”, a ostatnio również w „Złotopolskich”.  

 

a