sobota, lipiec 02, 2022
Follow Us
środa, 08 listopad 2017 11:13

Sinfonia Varsovia i „Wieczór Włoski”

Napisane przez Sinfonia Varsovia
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sinfonia Varsovia i „Wieczór Włoski” Sinfonia Varsovia

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprezentuje dzieła Paderewskiego, Karłowicza i Noskowskiego podczas „Wieczoru Włoskiego” na IV Międzynarodowym Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie. Zespół poprowadzi Massimiliano Caldi, a w partii solowej wystąpi znakomity włoski pianista Maurizio Baglini.

Program IV edycji Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego swoim rozmachem przypomina jak niezwykłą postacią był jego patron – pianista, kompozytor, ale też premier, dyplomata, minister spraw zagranicznych II RP i filantrop – ikona sprawy polskiej na arenie międzynarodowej. W ciągu 8 dni zabrzmią koncerty solowe, symfoniczne, utwory kameralne oraz kompozycje dedykowane Paderewskiemu. Oprócz koncertów odbędą się także: panel dyskusyjny, projekcja filmów dokumentalnych, spacer do miejsc związanych z działalnością Paderewskiego oraz rekonstrukcja historycznego „Koncertu Ignacego Jana Paderewskiego z łaskawym współudziałem Pani Heleny Modrzejewskiej”, który odbył się w Krakowie, 3 października 1884 roku. 

9 listopada na specjalnym „Wieczorze Włoskim” wystąpi orkiestra Sinfonia Varsovia w towarzystwie znakomitych włoskich muzyków.

Pod batutą Massimiliano Caldiego zabrzmią dwa wczesne utwory Paderewskiego: Uwertura Es-dur i Koncert fortepianowy a-moll op.17, a także „Bianca da Molena” op. 6 Mieczysława Karłowicza i poemat symfoniczny „Step” Zygmunta Noskowskiego.

Słynny Koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego wykona ceniony pianista Maurizio Baglini. Dzieło  niespełna 30-letniego kompozytora powstawało na przestrzeni niemal sześciu lat w różnych miejscach: Warszawie, Zakopanem, Krakowie, Wiedniu i Paryżu. Praca w nieustannej podróży stała się nieodłącznym elementem intensywnego życia Paderewskiego. Aby nie marnować ani chwili, podczas swoich licznych tournée po Stanach Zjednoczonych jeździł zawsze własnym wagonem, wyposażonym w kilka fortepianów, na których ćwiczył i komponował.

W przeciwieństwie do Paderewskiego, Karłowicz nigdy nie zdążył w pełni wykorzystać swojego ogromnego potencjału twórczego. Obok muzyki jego ogromną pasją były Tatry. Był pionierem taternictwa, jednym z współtwórców TOPR-u, a także miłośnikiem narciarstwa i fotografii. Swoją miłość do gór przypłacił jednak przedwczesną śmiercią pod lawiną na zboczach Małego Kościelca. Mroczny i emocjonalny prolog symfoniczny do dramatu „Biała gołąbka” to również przykład jego wczesnej twórczości, naznaczonej wpływami niemieckich romantyków, ale jednocześnie zdradzającej unikalny temperament artystyczny.

Czwartkowy koncert dopełni pierwszy polski poemat symfoniczny – „Step” Zygmunta Noskowskiego, który jest jednocześnie najbardziej znanym dziełem kompozytora. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wyjątkowym walorom muzycznym, ale też licznym odniesieniom do „Ogniem i Mieczem” Henryka Sienkiewicza. W jego dźwiękach odnaleźć można wiele symboli, które wymykały się uwadze carskiej cenzury i podobnie jak „Trylogia”, pokrzepiały serca polskich słuchaczy.    

Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne są pod numerem tel. 606 386 687 oraz pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji na: http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/2017-11-09-iv-miedzynarodowy-festiwal-im-ignacego-jana-paderewsk.html?t=1508252424

a