czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 04 wrzesień 2017 14:00

Niezwykłe filmy z himalajskiego królestwa na Pięciu Smakach

Napisane przez Pięć Smaków
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niezwykłe filmy z himalajskiego królestwa na Pięciu Smakach Pięć Smaków

Bhutan to kraj o niedługiej tradycji filmowej, jednak odważnie poszukujący swojego głosu i możliwości łączenia tradycji z nowymi środkami wyrazu. Ujawniamy pierwsze szczegóły sekcji, która polskim widzom pozwoli odkryć tę niemal nieznaną kinematografię.

Bhutan to kraj o niedługiej tradycji filmowej, jednak odważnie poszukujący swojego głosu i możliwości łączenia tradycji z nowymi środkami wyrazu. Ujawniamy pierwsze szczegóły sekcji, która polskim

Kino bhutańskie dopiero niedawno osiągnęło pełnoletniość: pierwsze produkcje i programy telewizyjne zaczęły powstawać pod koniec lat 90. XX wieku, a pierwszym filmem zrealizowanym w całości w Bhutanie był dopiero "Podróżnicy i magowie" Khyentse Norbu z 2003 roku. Dziś na potrzeby lokalnego rynku powstaje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt produkcji rocznie, jednak w większości są to filmy telewizyjne, często inspirowane z jednej strony lokalnymi opowieściami, z drugiej - kinem bollywoodzkim. 

Coraz więcej twórców sięga jednak po mniej konwencjonalne formy, poszukując oryginalnego języka, który będzie najlepszym współczesnym środkiem wyrazu dla różnorodnej i bogatej kultury kraju. Filmy reżyserów takich jak Khyentse Norbu, Dechen Roder czy Tashi Gyeltshen przetarły bhutańskiemu kinu drogę na międzynarodowe festiwale, a dzięki organizowanemu przez niezależne środowisko artystyczne festiwalowi filmów krótkometrażowych coraz więcej osób interesuje się tą formą sztuki.

Współczesne kino Bhutanu otwiera przed widzami drogę do jednego z najbardziej niedostępnych rejonów świata, łącząc niezwykłe lokalne tradycje artystyczne i buddyjską filozofię z intrygującą, ambitną formą i ciekawymi konwencjami gatunkowymi. Jego przegląd na Festiwalu Pięć Smaków będzie unikatową okazją, by poznać kulturę himalajskiego królestwa - jego tradycyjne i współczesne oblicze.

Gościem specjalnym przeglądu będzie Dechen Roder, reżyserka i producentka, współorganizatorka festiwalu filmowego Beskop Tshechu, której ostatni film - "Miód dla dakini" - znalazł się w programie tegorocznego Berlinale.

MIÓD DLA DAKINI / HONEYGIVER AMONG THE DOGS (reż. Dechen Roder, Bhutan 2016)

Zamglone bhutańskie lasy, zaginiona mniszka, prowadzący śledztwo policjant z zagadkową przeszłością i tajemnicza kobieta, która zdaje się wiedzieć więcej niż inni. Klimatyczne połączenie kryminału noir i filozoficznej przypowieści, w której buddyjskie legendy stają się komentarzem dla bardzo współczesnej, wciągającej historii.

HEMA HEMA / HEMA HEMA: SING ME A SONG WHILE I WAIT (reż. Khyentse Norbu, Bhutan 2016)

Grupa anonimowych osób spotyka się na odludziu co 12 lat, by przez dwa tygodnie w medytować i wziąć udział w religijnym rytuale o oczyszczającej mocy. Awangardowy, porywający wizualnie dramat, łączący tradycje szekspirowskiej tragedii z buddyjskimi przypowieściami o śmierci i pożądaniu.

NORBU, MÓJ KOCHANY JAK / NORBU MY BELOVED YAK (reż. Pelden Dorji, Bhutan 2006/2015)

Prosta historia o parze z małej górskiej wioski: młodym mężczyźnie, przywiązanym emocjonalnie do zwierzęcia, z którym się wychował oraz kobiecie, która marzy o odkryciu tego, co kryje się za dalekimi szczytami. Zderzenie tradycji ze współczesnością w poetyckiej formie, jeden z ulubionych filmów bhutańskiej publiczności, który niedawno doczekał się odnowionej wersji.

PODRÓŻNICY I MAGOWIE / TRAVELLERS AND MAGICIANS (reż. Khyentse Norbu, Bhutan 2003)

Słodkogorzkie kino drogi w wersji bhutańskiej: młody mężczyzna wyrusza w podróż, marząc o wyjeździe do Ameryki. Po drodze spotyka przeróżnych towarzyszy podróży, w tym gawędziarza, który raczy go wciągającą i zadziwiająco korespondującą z jego własnymi losami historią.

PRZEPOWIEDNIA / PROPHECY (reż. Zuri Rinpoche, Bhutan 2015)

Młoda kobieta pracująca w stolicy odwiedza matkę w rodzinnej miejscowości: wygląda na to, że jej przybycie powiązane jest z pewną starą przepowiednią odczytaną w klasztorze. Liryczna opowieść o niezbadanych ścieżkach karmy, poruszająca temat miejsca kobiet w buddyzmie.

SPRZEDAŻ KARNETÓW FESTIWALOWYCH

Trwa sprzedaż karnetów na 11. edycję Pięciu Smaków. W tym roku dostępne są jego trzy wersje: Karnet Pięć Smaków, Karnet Radio Azja i Karnet Master oraz karnety z atrakcyjną ofertą noclegową, przeznaczoną specjalnie dla widzów spoza Warszawy. Sprzedaż karnetów na stronie trwa do 20 października lub do wyczerpania dostępnej puli. Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony w połowie października.  

KUP KARNET >

11. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 15-22 listopada.

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Partnerzy Pięciu Smaków: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Japan Foundation, Hong Kong Economic and Trade Office in Berlin, Asian Film Awards Academy

a