czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
czwartek, 31 sierpień 2017 13:46

Nowy projekt EVIVA L’ARTE Wyróżniony

Napisane przez Juliusz Erazm Bolek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowy projekt EVIVA L’ARTE EVIVA L’ARTE

Od 2 września 2017 roku w Centrum Promocji Kultury widzowie będą mogli poznać nowy projekt EVIVA L’ARTE, którego pomysłodawczyniami są Edyta Dzierż i Anna Kossakowska.

Eviva l'arte! Niechaj pasie brzuchy

nędzny filistrów naród! My, artyści,

my, którym często na chleb braknie suchy,

my, do jesiennych tak podobni liści,

i tak wykrzykniem; gdy wszystko nic warte,

evviva l'arte!

- pisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Poeta w wierszu postulował niezależność artystów od reszty społeczeństwa.

Założenia projektu Edyta Dzierż i Anna Kossakowska. EVIVA L’ARTE to po polsku „Niech żyje sztuka!”. Ideą jest otwartości kulturowa i otwartość na sztukę w ujęciu postaw artystycznych. Ten projekt artystyczny to cykl międzynarodowych wydarzeń z zakresu sztuk interdyscyplinarnych.

Projekt EVIVA L’ARTE zakłada współpracę twórców z różnych krajów. Wykorzystując różnorodne środki i techniki artyści podejmują temat wolności w sztuce, tworząc tym samym interdyscyplinarny dialog. Jest to pomysł odpowiedzi na pytania: Czy współczesna sztuka znosi granice, czy je tworzy? Czy istnieje swoboda wypowiedzi? Każda edycja projektu to inny wielopokoleniowy, interdyscyplinarny dialog artystyczny. Współpraca przyjmuje formę wystaw z wernisażami, warsztatów i eventów.

Inauguracja projektu EVIVA L’ARTE miała miejsce w grudniu 2015 roku w Galerii Lufcik Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W malarsko-poetyckiej wystawie wzięło udział 11 artystów z Polski i Serbii. W 2016 ekspozycja została jeszcze kilka razy zaprezentowana publiczności w rożnych rejonach Polski i Serbii. W ramach artystycznej współpracy artyści polscy zostali przez stronę serbską zaproszeni do udziału w znanej serbskiej IX Międzynarodowej Koloni Artystycznej w miejscowości Krcedin.

W 2017 roku doszło w ramach projektu EVIVA L’ARTE doszło do współpracy polskich i litewskich artystów. Efektem tego jest zorganizowana wystawa sztuki w Centrum Promocji Kultury. Na ekspozycji będzie można zobaczyć twórczość pokazuje 8 artystów z Polski i Litwy: Inga Armanavičiūtė (malarstwo), Juliusz Erazm Bolek (poezja konkretna), Egidijus Darulis (malarstwo, poezja, muzyka), Edyta Dzierż (malarstwo), Anna Kossakowska (malarstwo), Oryszyn (malarstwo), Lina Urbanavičienė (malarstwo) i Živilė Vaičiukynienė (malarstwo). Ekspozycja to okazja do skonfrontowania inspiracji i artystycznych dróg. Dla publiczności to okazja do poznania panujących w Polsce i na Litwie tendencji w sztuce. Wspólna prezentacja to również  pretekst do spotkań i wymiany międzyludzkich doświadczeń. Realizację projektu EVIVA L’ARTE polsko-litewska wystawa sztuki można śledzić na bieżąco na naszym fanpage’u: www.facebook.com/evivalarte

Ekspozycję EVIVA L’ARTE można zwiedzać od 2 do 20 września 2017 roku w godz. 11-18:00 w Galerii Centrum Promocji Kultury, której kuratorem jest Marcin Kokoszko, ul. Podskarbińska 2, 03-833 Warszawa.

Dojazd komunikacją: autobusy: 102, 125, 135, 311 i tramwaje: 3, 6, 22, 26.

a