czwartek, wrzesień 23, 2021
Follow Us
wtorek, 22 sierpień 2017 13:47

Premiera Requiem Zbigniewa W. Kowalewskiego

Napisane przez Art-Media
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Premiera Requiem Zbigniewa W. Kowalewskiego Art-Media

Walczyli pod jednym, przygotowanym przez wileńskie kobiety i przeszmuglowanym z narażeniem życia wielu osób sztandarem, na którym haft złotą nicią szyty głosił, że najważniejsze są: Bóg, Honor i Ojczyzna. Oto początek historii siedmiu lotników z polskiego Dywizjonu Bombowego 300 Ziemi Mazowieckiej przedstawiona w najnowszej książce i filmie Zbigniewa W. Kowalewskiego „Requiem dla Orłów”, które zostaną zaprezentowane w najbliższy poniedziałek 28 sierpnia br. o godz. 18:00 w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu.

28 sierpnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego. Dotyczy ono zarówno lotnictwa cywilnego i wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Przypada ono w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku. W tym wyjątkowym dniu, w Galerii Delfiny, zaplanowano, w ramach cyklu „Spotkań w Galerii”, pierwszy publiczny pokaz filmu „Requiem dla Orłów” oraz premierę wydawnictwa pod tym samym tytułem. Reżyserem i autorem książki jest Zbigniew W. Kowalewski, wybitny polski dokumentalista i wielki pasjonat historii polskiego lotnictwa.. „Requiem dla Orłów” to już trzecia publikacja w serii „Polskie Skrzydła”, wydawanego przez oficynę Aurora, wcześniejsze tytuły to: „Z nieba do Nieba” i „Spętany Anioł”. Autorowi podczas pracy przyświecała idea przybliżenia czytelnikom sylwetek polskich inżynierów, konstruktorów i lotników.

Pretekstem, do powstania „Requiem dla Orłów”, była historia wydobycia szczątków załogi bombowca RAF Avro Lancaster, z polskiego dywizjonu bombowego 300 Ziemi Mazowieckiej. Zbigniew W. Kowalewski, na blisko czterystu stronach, gęsto ilustrowanego dokumentami tekstu, przedstawia historię żołnierzy tej formacji. Książka opisuje, mało znane, losy siedmiu lotników, z różnych zakątków świata, współpracujących, w siedmiu lotach bojowych, wewnątrz jednego samolotu. Historia tych żołnierzy to prawdziwy dowód na to, jak mogą zaprzyjaźnić się ludzie różnej wiary i poglądów, zjednoczeni wspólnym celem, na śmierć i życie. Jest to opowieść tyleż fascynująca, co i tragiczna. Autor skupia uwagę na psychologicznym portrecie ludzi, którzy właściwie jeszcze nie poznali uroków życia, a już musieli je oddać w słusznej sprawie.

Zbigniew Wacław Kowalewski – polski reżyser i dokumentalista. Jest absolwentem Wydziału Teatrologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Autor wielokrotnie drukowanej w sieci i lokalnych periodykach noweli filmowej „Marta – Hitler”, opowiadania „Kamienie” i dokumentów z polsko-niemieckiego pogranicza. W 2001 roku, jako dziennikarz i dokumentalista, był na stypendium naukowym Fundacji Sorosa w Open Society Archives (OSA) & Research Center w Budapeszcie. Zdobył tam materiały dotyczące genezy stanu wojennego w Polsce. Na bazie tych poszukiwań powstał film „Mniejsze zło, większe zło”. Wiele filmów autora popularyzuje historię polskiej awiacji. Za „Album Skalskiego” otrzymał nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Tematyce Lotniczej w Dęblinie. W 2003 roku, w stulecie światowej awiacji, został uhonorowany „Dyplomem Skrzydlatego Wieku”, przez Zarząd Główny Aeroklubu Polskiego. Pracował między innymi w Studio Filmowe WIR i Telewizji Polskiej. Od 2005 roku związany ze Studiem Filmowym Kronika. Od 2008 roku realizuje autorskie filmy w Studio ZetKa FILM. W 2012 roku w ramach stypendium artystycznego m. St. Warszawy opracował dokumentalną monografię stołecznych lotnisk "Warszawskie Aerodromy".

Galeria Delfiny to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Od lat miejsce to tętni artystycznym życiem dzięki organizowanym wystawom i spotkaniom poświęconym kulturze. Gośćmi są najwybitniejsi przedstawiciele świata sztuki, władz państwowych, dziennikarze i publicyści.

Galeria Delfiny tworzy przestrzeń sprzyjającą dyskusji oraz swobodnej wymianie poglądów, w otoczeniu dzieł znakomitych twórców. „Spotkania w Galerii” to cykl wydarzeń poświęconych kulturze oraz najnowszej historii Polski. Organizatorom zależy aby Galeria Delfiny była miejscem wolnej wymiany myśli, wiodącym salonem intelektualnym Warszawy.

Premiera książki „Requiem dla Orłów” i pierwszy publiczny pokaz filmu pod tym samym tytułem autorstwa Zbigniewa W. Kowalewskiego odbędzie się w poniedziałek, 28 sierpnia 2017 roku, o godz. 18.00, w Galerii Delfiny, ul. Smulikowskiego 10, lok. 2, w Warszawie.

a