piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
wtorek, 22 sierpień 2017 11:51

Magia światła i wody podczas Bella Skyway Festival

Napisane przez infowire.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Magia światła i wody podczas Bella Skyway Festival infowire.pl

Połączenie ognia i metalu, świecące, „radioaktywne” kałuże, instalacje zachęcające widzów do interakcji, podróże w czasie, niezwykły, magiczny ogród w środku miasta oraz księżycowe kwiaty — trwający w Toruniu od 22 do 27 sierpnia 2017 roku Bella Skyway Festival to nie tylko wielkie instalacje. To przede wszystkim podróż wśród wody i światła, którą przygotowali dla widzów artyści z całego świata. Podczas festiwalu na uczestników czeka również konkurs fotograficzny.

W Dolinie Marzeń widzowie obejrzą metalowe, przestrzenne rzeźby zwierząt podświetlane ogniem — nawiązującą do feniksa, który spalał się i odradzał w ogniu, instalację „Płomienie życia” autorstwa uczestników Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Pracownia działa w Toruniu od prawie 40 lat. Proponuje twórcze działania (przede wszystkim plastyczne, a także teatralne i muzyczne) dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie i fizycznie. Dzięki kreatywnym zajęciom prowadzący starają się wydobyć pełnię osobowości swoich podopiecznych. Tuż za rogiem, w parku za Doliną Marzeń, swoje skrzydła rozpościerać będzie „Orzeł” autorstwa Anny Galas. Zbudowany z kropel wody będzie jednocześnie metaforą niszczycielskiej siły zjawisk natury. Wodna instalacja za pomocą światła zaprezentuje specyfikę zjawiska tsunami.

W parku przy placu Rapackiego będzie można obejrzeć dwie instalacje polskich artystów — „Spectral” grupy KASJO oraz „H2SO2” autorstwa Wow! Kolektywu. „Spectral” bada przestrzeń miejską, dokładając do wypełniających ją elementów malarską narrację. Interwencja została utkana z setek kolorowych linii, które na nowo organizują miejsce ekspozycji. Po zapadnięciu zmroku pulsująca odbitym światłem UV instalacja digitalizuje przestrzeń. „Spectral” to ciekawy projekt artystów, którzy zaczęli od prezentacji swojego pomysłu na toruńskim festiwalu w 2011 roku, dzięki czemu zostali zaproszeni do udziału w innych europejskich festiwalach światła, a w tym roku także na festiwal do Singapuru. Osoby chore na epilepsję ostrzegamy przed migającym światłem oraz informujemy o zbliżaniu się do instalacji na własną odpowiedzialność. Instalacja „H2SO2” przedstawiająca radioaktywne, świecące kałuże, jest wizualną metaforą starającą się zwrócić uwagę na problem szkodliwych procesów zachodzących w przyrodzie, za które w przeważającej mierze odpowiedzialny jest człowiek. Projekt opiera się na wizualnym komunikacie, którego płytkość — zarówno dosłownie, jak i w przenośni — odwołuje się do krótkowzroczności społeczeństwa.

Niedaleko od parku, bo na samym placu Rapackiego, na widzów czekać będzie „Arché” polskich artystek Klary Skólskiej, Dominiki Majewskiej i Mileny Tomkiewicz. Arché to pierwotna zasada kierująca wszechświatem. Według Talesa arché to woda — źródło wszystkich istniejących rzeczy, które nieustannie się zmienia, zarówno pod względem stanu skupienia, jak i kształtu. Jest żywiołem, który daje i odbiera, tworzy i niszczy. Instalacja ukazuje zmienność postaci wody, jej ulotność i delikatność. Suchy lód, woda i płyn tworzą pianę, którą można wziąć w rękę, zgnieść, zdmuchnąć. Dzięki interakcji z widzem, z piany uwalnia się delikatna mgiełka, która opada i opływa instalację niczym woda.

Centrum Sztuki Współczesnej podczas festiwalu stanie się domem dla kilkudziesięciu zawieszonych w przestrzeni galerii i animowanych światłem lamp jarzeniowych „postaci”. Instalacja profesora Andrzeja Syski pod tytułem „Iluminacja 3” to najnowsza wersja zrealizowanej w 1995 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie pracy, w której struktura swobodnie wkomponowanej w przestrzeń galerii instalacji ożywiana jest i sterowana obecnością i aktywnością widzów. Przywołane tytułem realizacji pojęcie iluminacji opisuje nie tylko przygotowaną przez artystę w galerii interaktywną instalację, ale wskazuje na specyficzny stan umysłu doznającego nagłego „oświecenia”.

Uczestnicy festiwalu w Ruinach Podominikańskich będą mogli obejrzeć instalację „Moonflower”singapurskiej artystki Lee Yun Qin. Instalacja wykorzystuje energię słoneczną i jest efektem współpracy Bella Skyway Festival z festiwalem i Light Marina Bay.

Luminescencyjna instalacja kwiatowa rozświetli ruiny, zachęcając publiczność do spaceru po spokojnym i harmonijnym świetlnym ogrodzie. Każdy z 250 kwiatów zasilany będzie własną diodą LED zasilaną energią słoneczną.

„Teoria chaosu” to instalacja, którą będzie można oglądać na ulicy Browarnej. Przedstawia nieprzewidywalne i chaotycznie rozproszone cząsteczki stanowiące podstawę skomplikowanych układów. Z każdą chwilą początkowy chaos przybiera coraz bardziej uporządkowane formy. Końcowe doznanie nie precyzuje, czy obserwujemy pojedyncze elementy stanowiące atomy i zaglądamy w głąb jądra przekształcającej się gwiazdy, czy widzimy jednostkowe gwiazdy w rozbudowanych konstelacjach. Instalacji będzie towarzyszył utwór Da Vosk Docta — Super9.

W ruinach Zamku Krzyżackiego dzięki instalacji „They were here” do życia powrócą dawni mieszkańcy historycznego miasta. Według fińskiego artysty Aleksandra Reichsteina, ludzie nigdy tak naprawdę nie znikają bez śladu — zostają tak długo, jak ich obraz zostaje w naszej pamięci. Instalacja przedstawia postaci z rożnych epok, które są w ciągłym ruchu. Zostają one umieszczone w jednej z najstarszych części miasta, gdzie współcześni mieszkańcy poszukują śladów historii. Postaci wykonane z drutu, pokryte fluorescencyjną farbą, stają się żyjącymi duchami.

Zlokalizowane na skwerze Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej „oZoo” francuskiej grupy Chezbulb to instalacja, która mimo swojego figlarnego i surrealistycznego charakteru symbolizuje przyszłość naszej planety oraz prezentuje miejsce, w którym realizm przenika się z iluzją. Delikatne i efemeryczne kwiaty wyrosną z kolei na murach miejskich przy ulicy Pod Krzywą Wieżą. Celem instalacji Magdaleny Radziszewskiej pod tytułem „Sekretny Ogród”, składającej się z olbrzymich orchidei pokrytych delikatnym światłem, jest przeniesienie widza do świata marzeń i fantazji, aby mógł na własne oczy zobaczyć wizje pochodzące z jego dziecięcej wyobraźni.

Wszystkie instalacje będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu.

* * *

Światło upiększa, światło pozwala zauważać szczegóły, światło wyróżnia. Na Bella Skyway Festival toruńską starówkę można oglądać w całkowicie innym świetle — dosłownie oraz w przenośni. Kolorowe iluminacje oraz gotycka architektura stanowią połączenie, którego nie widzi się na co dzień. Niewątpliwie takie momenty należy zatrzymać. W związku z tym organizujemy konkurs fotograficzny pod nazwą „Uchwyć blask Bella Skyway Festival”. Wyróżnionych zostanie pięć zdjęć, a ich autorzy otrzymają nagrody w postaci gadżetów festiwalu. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma ponadto nagrodę specjalną — wyjątkową kolację w restauracji Luizjana! Fotografie należy wysyłać pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 3 września 2017 roku. Więcej informacji: www.bellaskyway.pl/konkursy.

Zapraszamy również na social media festiwalu. Zrób zdjęcie sobie, rodzinie, znajomym lub instalacji. Może być artystyczne, może być zabawne, ważne, żeby wiązało się z Bella Skyway Festival — liczymy na Twoją inwencję twórczą. Następnie wstaw zdjęcie na swój instagramowy profil i oznacz je hashtagiem #BellaSkywayFestival. Najciekawsze fotografie opublikujemy w mediach społecznościowych Bella Skyway Festival. Po najświeższe newsy zapraszamy na stronę festiwalu na Facebooku — https://www.facebook.com/skyway.festival/, oraz na stronę wydarzenia — https://www.facebook.com/events/1077299545703508/.

a