środa, lipiec 28, 2021
Follow Us
piątek, 11 sierpień 2017 15:46

Lotnisko Chopina partnerem 13. Festiwalu Chopin i jego Europa

Napisane przez Stanisław Leszczyński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lotnisko Chopina partnerem 13. Festiwalu Chopin i jego Europa Wikipedia

Warszawa jest miastem Chopina: tu dojrzewał jego fenomenalny talent, tu formowały się jego gusta i zamiłowania estetyczne. W świat do Wiednia a potem Paryża wyjechał jako artysta dojrzały, choć bardzo jeszcze młody. Pozostając pod wpływem takich mistrzów jak Bach czy Mozart już wkrótce sam miał się stać źródłem inspiracji.

Sierpniowy festiwal Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał.

Odwołuje się także do współczesności genialnego kom- pozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół - kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Dobrzyńskiego, Nowakowskiego, Lessela, Krogulskiego, a także tych,z którymi współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem. Szczególne miejsce w programie każdego festiwalu zajmuje także twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Pawła Szymańskiego...

Specjalnym walorem Chopina i jego Europy jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach pozwalają nam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów Chopina. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając magiczny obraz minionych epok. Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem i kopią fortepianu Graf. Już wiosną 2018 roku kolekcję dopełni niezwykły nabytek: pierwsza współczesna kopia warszawskiego instrumentu Chopina z manufaktury cenionego ówcześnie Fryderyka Buchholtza.

Chopin i jego Europa szczyci się gronem muzycznych przyjaciół, do których należą gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci, znakomite zespoły... wśród goszczących po wielokroć w Warszawie na zaproszenie Instytutu są Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Krystian Bezuindehout. Orkiestra XVIII wieku, Europa Galante, Collegium 1704, Sinfonia Varsovia... Festiwal jest podstawą stale powiększanej i zdobywającej międzynarodowe uznanie kolekcji wydawnictw fono- graficznych CD i DVD Instytutu.

13. Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa odbędzie się w dniach od 12 do 30 sierpnia 2017 roku. Tegoroczna edycja, opatrzona podtytułem „Przed Wielkim jubileuszem – Od Bacha do Chopina”, jest swoistym prolo- giem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który to jubileusz przypada na rok 2018...

a