Aby lepiej poznać fascynującą węgierską kulturę i przekonać się, jak wiele jej śladów odnajdziemy w kraju nad Wisłą, warto wziąć udział w tej wakacyjnej rywalizacji. To nie tylko pomniki albo instytucje, ale też miejsca, które mijamy codziennie, nie mówiąc już o restauracjach, sklepach z madziarskimi przysmakami, czy stoiskach, które w ofercie mają słynne langosze. To także zespoły pieśni i tańca lub magazyny, w których przeczytamy o najciekawszych wydarzeniach. Przykłady można by długo mnożyć. Celem konkursu „Węgry w Polsce” jest poszerzanie świadomości Polaków na temat tego, jak wiele węgierskich akcentów znajduje się wokół nich. Ich mnogość pokazuje również jak silnie zakorzeniona w obu narodach jest solidarność, o której tak często się mówi. Konkurs odbywa się w ramach cyklu „Węgierska randka”, którą prowadzi Anna Butrym na swoim kanale na YouTubie oraz z okazji Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Podwójna szansa z Kociołkowanie.pl i Węgierskim Instytutem
Jest też inny powód, żeby dołączyć do konkursu, czyli podwójna szansa na wygraną. Co tydzień za wskazanie najciekawszego węgierskiego zakątka w Polsce, można zdobyć upominki od Węgierskiego Instytutu Kultury, m.in. książki, płócienne torby i inne gadżety. Natomiast osoby, które do końca wakacji wskażą największą liczbę rzeczy, miejsc, punktów związanych z Madziarami wraz z uzasadnieniem wyboru, powalczą o nagrody główne. Wśród 6 zestawów jest kociołek, w którym przyrządza się typowo madziarskie potrawy, książki z przepisami na tego typu dania czy zestaw przypraw charakterystycznych dla naddunajskiej kuchni. Sponsorem nagród jest Kociołek i Wino oraz www.kociolkowanie.pl. Konkurs trwa do 31 sierpnia, a wyniki zostaną ogłoszone 4 września.
Lengyel, magyar – két jó barát...
Genezę i konsekwencję przyjaźni polsko-węgierskiej idealnie pokazały dwa odcinki Historii bez cenzurypt. „Polak, Węgier, dwa bratanki…”. Zostały one stworzone we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 i miały premierę z okazji marcowego Dnia Przyjaźni. Jednak do tej pory dostępne były jedynie w języku polskim. Aby również bratankowie mogli zobaczyć historię obu narodów na tym kanale przedstawioną w sposób rzetelny, ale i przystępny i zabawny, od 7 sierpnia do filmów będą dostępne węgierskie napisy stwprzone przy współpracy z Instytutem Polskim z Budapesztu.