środa, lipiec 28, 2021
Follow Us
środa, 28 czerwiec 2017 07:43

Kazimierski Festiwal Organowy

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Inauguracja tegorocznego Kazimierskiego Festiwalu Organowego odbędzie się w pierwszą sobotę lipca w Kościele Farnym o godz. 19.30. Przed nami siedem wyjątkowych koncertów w lipcu i sierpniu. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Od ponad 40 lat w lipcowe i sierpniowe sobotnie wieczory w kazimierskiej Farze organizowane są koncerty organowe. Pierwszy z nich odbył się w 1972 roku z inicjatywy Krystyny Pielak – ówczesnej dyrektor Domu Kultury, i wybitnego organisty, prof. Feliksa Rączkowskiego, przy wsparciu proboszcza parafii kazimierskiej śp. ks. Zdzisława Maćkowiaka.

Na przestrzeni lat zmieniali się zarówno organizatorzy koncertów jak i ich nazwy – obecnie to Kazimierski Festiwal Organowy. Jednak poziom zawsze był wysoki, zarówno dzięki artystom, jak i samym organom.

- Organy Kościoła Farnego w Kazimierzu Dolnym uchodzą za najstarszy i jedyny tego rodzaju instrument w Polsce, powstały w 1620 r.

– czytamy na stronie KOKPiT. – Należy podkreślić, że

pomimo sędziwego wieku jest to instrument w dużej części autentyczny, w pełni sprawny, na którym mogą i bardzo chcą koncertować najwybitniejsi – światowego formatu wirtuozi gry organowej.

Tak będzie również w tym roku.

W soboty lipca i sierpnia o godzinie 19.30 kazimierskie organy Szymona Liliusza rozbrzmiewać będą pod palcami organistów zarówno z Polski jak i innych krajów europejskich.

Program koncertów

1 lipca - Franz Hauk (Niemcy) - organy; Kamila Olas - akordeon

8 lipca - Sławomir Kamiński – organy; Dumitru Harea (Mołdawia) – fletnia Pana

15 lipca - Antonio Caporaso (Włochy) – organy; Grzegorz Tomaszewski – cytry

22 lipca - Bogdan Narloch – organy; Roman Gryń – trąbka

12 sierpnia - Marek Stefański – organy

19 sierpnia - Filipe Verissimo (Włochy) - organy

26 sierpnia - Patryk Podwojski – organy; Edyta Fil – flet; Ekaterina Antokolskaya – wiolonczela

Więcej na: http://www.kazimierzdolny.pl.

a