wtorek, maj 24, 2022
Follow Us
wtorek, 27 czerwiec 2017 07:52

Zielone biurowce

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zielone biurowce mat. pras.

Wiele międzynarodowych i krajowych firm, które lokują swoje siedziby w dużych miastach szukają biurowców spełniających standardy zrównoważonego budownictwa. Użytkownicy oszczędzają na zużyciu energii, wody, a często wręcz produkują energię na własne potrzeby i w ten sposób przyczyniają się do łagodzenia skutków zmian klimatu. Poprawia się też komfort pracy. Pierwszym "zielonym" biurowcem w Polsce, który uzyskał cetryfikat BREEAM, był Trinity Park III na warszawskim Mokotowie


Zielone certyfikaty

Jednym ze sposobów na potwierdzenie standardu budynku jest zielony certyfikat. Mimo że certyfikaty nie są obowiązkowe, właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się na poprawę standardu efektywności energetycznej i udokumentowanie jej certyfikatem. Najstarszym, bo funkcjonującym od 1990 r., systemem certyfikacji budynków jest BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). W procesie oceny dyplomowani asesorzy analizują m.in. zużycie wody i energii, wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników, emisję zanieczyszczeń, zastosowane materiały, zarządzanie odpadami, jak również procesy zrównoważonego zarządzania budynkiem.

Pierwszym biurowcem w Polsce, który uzyskał cetryfikat BREEAM, był Trinity Park III na warszawskim Mokotowie, w którym zainstalowano system automatycznego "inteligentnego" zarządzania, pozwalającego zoptymalizować zużycie energii. Zamontowano energooszczędne windy i oświetlenie. Przeprowadzono analizę kosztów w całym okresie funkcjonowania budynku i wybrano produkty możliwie najbardziej przyjazne środowisku. Budynek wykorzystuje także wodę deszczową.

Certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding uzyskał krakowski kompleks Podium Park. Projekt otrzymał jedną z najwyższych ocen w Europie w kategorii budynków biurowych wg najnowszych kryteriów certyfikacji. W Podium Park powstaną rozwiązania z zakresu ekologii i infrastruktury rowerowej, których liczba przekracza wymagania certyfikacji BREEAM m.in.: wypożyczalnia elektrycznych samochodów, rowerów i skuterów, 36 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych (najwięcej w Polsce), 310 stojaków rowerowych, 27 natrysków, 294 szafek dla rowerzystów i mobilna stacja naprawy rowerów. W ramach inwestycji zaprojektowano tereny zielone o łącznej powierzchni 5.000 mkw., w tym dwa zielone dziedzińce.

Certyfikat LEED
Pierwszym biurem w Polsce które uzyskało platynowy certyfikat LEED dla wnętrza było biuro Skanska Property Poland we Wrocławiu. Złotym certyfikatem LEED będzie się mógł pochwalić krakowski biurowiec Astris, w którym oprócz miejsc postojowych dla 160 samochodów zaplanowano także parking dla ponad 70 rowerów. Z myślą o rowerzystach budynek wyposażono w dodatkowe prysznice i szatnie. O pozytywnej decyzji asesorów zadecydowały przede wszystkim dobór materiałów budowlanych, wykorzystanie światła dziennego dzięki dużej powierzchni przeszkleń oraz zastosowanie energooszczędnego oświetlenia w pozostałych częściach budynku. Na ostatnim piętrze oraz na dachu budynku powstaną zielone tarasy, będące miejscem odpoczynku pracowników, a równocześnie pełniące funkcję naturalnego filtra poprawiającego jakość powietrza.

Zielone biurowce
W Warszawie zielone biurowe z certyfikatem LEED to m.in. Zebra Tower, Zielony Oddział Deutsche Banku w Warszawie czy biurowiec Rondo 1. O zielone świadectwo postarał się też budynek biurowo-produkcyjny firmy BorgWarner Turbo Systems Poland w Jasionce koło Rzeszowa.

Wyróżniony w konkursie Brick Award został projekt biurowca Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zdobył wyróżnienie w kategorii "Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego" przyznawane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Budynek w maksymalnym stopniu wykorzystuje światło dzienne dzięki całkowicie przeszklonej południowej elewacji. Drzwi wewnętrzne do pomieszczeń biurowych wykonano ze szkła, podobnie jak kładki łączące korytarze oraz windy. Naturalnemu oświetleniu sprzyja także ażurowa klatka schodowa pod przeszklonym dachem wewnątrz budynku. Kiedy światła dziennego zabraknie, w budynku wykorzystywane jest energooszczędne oświetlenie LED. Fasada południowa składa się z części wewnętrznej stanowiącej ocieplenie budynku oraz elewacji kaskadowej. Powietrze przepływające między dwoma warstwami fasady dodatkowo izoluje budynek – zarówno przed upałami jak i przed mrozem. W szklane elementy elewacji południowej wbudowano panele fotowoltaiczne. Panelami pokryty jest również dach budynku. Łączna moc instalacji wynosi ok 40kW. W ten sposób biurowiec może wytworzyć nawet o 11% więcej energii, niż jest w stanie zużyć. Dzięki podłączeniu do sieci elektroenergetycznej nadwyżka produkowanej energii jest oddawana do sieci, a w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię, jest ona z sieci pobierana. Zwarta bryła o kształcie prostopadłościanu ogranicza straty ciepła. Ponadto w budynku zastosowano izolację termiczną o parametrach znacznie przewyższających obowiązujące normy. Funkcję izolacyjną pełni także zielony dach, na którym rośnie rozchodnik. Sukulent ten nie wymaga dużo pielęgnacji, a przyczynia się dodatkowo do poprawy jakości powietrza w mieście.

Źródło: http://chronmyklimat.pl.

a