piątek, grudzień 01, 2023
Follow Us
wtorek, 20 czerwiec 2017 07:00

Wszystko przed nami

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wszystko przed nami https://pixabay.com

Najwięcej komarów wykluje się na przełomie czerwca i lipca. Szczyt rozwoju komarów w tym roku przesunął się o kilka tygodni z powodu niskich temperatur w maju i w kwietniu.

Na przełomie czerwca i lipca wykluje się z jaj najwięcej komarzych pokoleń

– uważa dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ekspert przypominał, że rozwój od jaja do dorosłego owada twa u komara od 2 do 6 tygodni. Ów rozwój jest przy tym związany z wodą stojącą i uzależniony od temperatury otoczenia. Dlatego w ciepłe i wilgotne lata jest więcej komarów, a chłodna i bezdeszczowa pogoda hamuje ich rozwój.

W Polsce występuje ok. 50 gatunków i odmian komarów. Najbardziej dokuczliwymi komarami są u nas gatunki najpowszechniejsze. Jest to więc przede wszystkim tzw. Aedes, czyli komar leśny, zwany też niekiedy doskwierzem oraz Culex, czyli komar brzęczący. Największym utrapieniem dla ludzi są osobniki młode, które by przyspieszyć swój rozwój, muszą uzupełnić niedobory białka, powstałe w stadium larwalnym. Komary stają się najbardziej agresywne tuż przed deszczem, wtedy też potrafią zaatakować ze zdwojoną siłą. Krwią odżywiają się tylko samice, samce zaś sokami roślinnymi.

Komary zaczynają atakować przed zmierzchem, aktywność utrzymuje się do godz. 21-22, rano budzą się ok. 5-6 i atakują przed południem. W wilgotne i pochmurne dni mogą być aktywne przez cały dzień. Nie znoszą silnego słońca i suchego powietrza.

Średnia życie komara w lecie to 2-3 miesiące. Zapłodnione samice mogą zimować np. w jaskiniach lub piwnicach i wtedy żyją do 8 miesięcy, a na wiosnę składają jaja.
Źródło: www.kurier.pap.pl.

a