sobota, kwiecień 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 20 czerwiec 2017 07:11

Festiwal Filmowy Pięć Smaków i "Dziecko apokalipsy"

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W repertuarach polskich kin filmy azjatyckie pojawiają się niezwykle rzadko. Festiwal Filmowy Pięć Smaków od dziesięciu lat stara się wypełniać tę lukę – od tego roku także na drodze regularnej kinowej dystrybucji. Laureata głównej nagrody 10. edycji festiwalu – film "Dziecko apokalipsy" w reżyserii Mario Cornejo z Filipin - będzie można obejrzeć w kinach od 6 października 2017 roku.

Festiwal Pięć Smaków Kino Azji stawia na oryginalne, różnorodne i inspirujące azjatyckie kino, także z tych najmniej znanych kinematografii: od Filipin po Tajlandię, od Indonezji po Hongkong. Organizatorzy festiwalu chcą zaprosić polskich widzów do podróży mało utartymi szlakami, pokazać kontynent oczami współczesnych artystów, którzy opowiadają o swojej rzeczywistości uniwersalnym językiem kina, kreując intrygujące opowieści i urzekające obrazy.

Pierwszy tytuł w dystrybucji Pięciu Smaków to filipiński laureat Grand Prix ostatniej edycji festiwalu, "Dziecko apokalipsy" w reżyserii Mario Cornejo, które podbiło serca publiczności – i jurorów – pełną emocjonalnego napięcia fabułą i zmysłowym obrazem filipińskich plaż.


Dziecko apokalipsy, reż. Mario Cornejo, Filipiny 2015, 95'

Krystaliczne morze, skóra rozgrzana słońcem, senna atmosfera niekończących się wakacji. Ford, zbliżający się do czterdziestki hipster, beztrosko spędzający czas z energiczną dziewczyną, jest instruktorem surfingu i – podobno – synem legendarnego reżysera. Wizyta dawnego przyjaciela zmusi go do konfrontacji z przeszłością: dojrzałość okazuje się trudniejsza do osiągnięcia niż opanowanie ślizgającej się na falach deski. Przesycone światłem kadry, naturalna gra aktorów i nastrojowa muzyka indie-rockowej grupy Up Dharma Down składają się na film doskonale wyważony emocjonalnie i mocno oddziałujący na zmysły.

Więcej na: www.piecsmakow.pl.

a