wtorek, kwiecień 07, 2020
Follow Us
poniedziałek, 05 czerwiec 2017 07:29

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka? https://pixabay.com

Zabawki dostępne na rynku są stale kontrolowane przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK. Inspektorzy sprawdzają m.in., czy na każdej znajduje się znak CE, czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi. Laboratoria UOKiK badają sposób wykonania, emisję hałasu, a także, czy zastosowane przez producenta materiały nie zawierają niedozwolonych substancji.

Kupując zabawkę dla dziecka, musimy pamiętać o tym, aby wybrać zabawkę odpowiednią do wieku, upewnić się, że zabawka jest bezpieczna, nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów, a składane krzesełka, stoliki czy dziecięce deski do prasowania są wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Instrukcje powinny być dołączone np. do rowerków, hulajnóg czy huśtawek.

Jeżeli jednym z elementów są linki i sznurki, musimy sprawdzić, czy nie są za długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

Znak CE na zabawce, to deklaracja producenta, że spełnia ona zasadnicze wymagania bezpieczeństwa. Niebezpieczne zabawki znajdują się w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPEX.

Zabawki dostępne na rynku są stale kontrolowane przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK. Inspektorzy sprawdzają m.in., czy na każdej znajduje się znak CE, czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi.

 

W 2016 roku kontrolerzy sprawdzili łącznie 2302 zabawki. Zakwestionowanych zostało 26 proc.

Do zbadania pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania niedozwolonych substancji inspektorzy wytypowali 281 zabawek. Zakwestionowali 111 próbek (blisko 40 proc.).

Przykłady stwierdzonych nieprawidłowości to za małe elementy w zabawkach dla najmłodszych (dzieci mogły je połknąć lub zakrztusić się nimi), zbyt długie linki lub otwory (groziły zaplątaniem się ręki, głowy, czy szyi dziecka) oraz łatwe składanie się niektórych zabawek (stwarzało ryzyko zmiażdżenia, skaleczenia lub przytrzaśnięcia palców dziecka w trakcie zabawy).

 

Przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów kontrolerzy stwierdzili w 44 z 133 sprawdzonych zabawek (33,1 proc.) - np. w lalkach oraz figurkach. Substancje te służą do zmiękczania części plastikowych. Są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka.

 

Konsekwencją działań podejmowanych przez prezesa UOKiK i Inspekcję Handlową 2016 r. było wycofanie z rynku blisko 55 tys. sztuk zabawek, usunięcie niezgodności w 3,9 tys. i zniszczenie ponad 48 tys.

Więcej na: https://uokik.gov.pl/.

 

 

a