wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 12 czerwiec 2017 07:44

Konkurs na spot o uczciwości w kulturze

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fundacja Legalna Kultura i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłaszają konkurs na spot promujący uczciwe korzystanie z kultury jako jeden z fundamentów funkcjonowania w cyfrowym świecie.Udział w konkursie na spot o uczciwości w kulturze można wziąć do 6 września 2017 roku. Nnie trzeba być profesjonalnym twórcą. Można zrealizować spot przy użyciu kamery, telefonu komórkowego lub przygotować animację. Liczy się kreatywność, umiejętność dotarcia z przekazem do odbiorcy i skłonienia go do refleksji. Ograniczeniem jest tylko czas – spot może trwać maksymalnie jedną minutę.

Inspiracją dla tegorocznej edycji konkursu są słowa ikony polskiego kina, Zbyszka Cybulskiego: Film to sztuka najbardziej popularna, bo dla milionów ludzi jest wciąż potrzebna jak chleb – przez swoją atmosferę, a także przez to, że każdy z widzów szuka poprzez swój film swej własnej twarzy, własnego życia, problemów, które wzruszają go osobiście.

Wypowiedź Cybulskiego podkreśla, że emocje i refleksje, które zawdzięczamy X Muzie mają dla nas fundamentalne znaczenie. Co więcej, kino daje możliwość zbiorowych przeżyć i szansę na oderwanie się od codziennych problemów, ale film to też trudna do opisania magia, wzbogacająca nasze życie i pomagająca w rozumieniu świata, ludzi i samych siebie. Żeby pójść do kina, można wybrać film dotyczący jakiegoś problemu albo jakiegoś aktora; kupić sobie bilet. Widz jest zaproszony do kina, i to my, ludzie filmu, go zapraszamy.- mówił wybitny aktor w jednym z wywiadów.
Odwołując się do słów Cybulskiego organizatorzy konkursu chcą zwrócić uwagę na istotne znaczenie nie tylko filmu, ale szerzej – całej kultury dla naszego życia. Internet bez wątpienia zmienił świat, relacje międzyludzkie i dostęp do kultury, nie powinniśmy jednak tracić z oczu najważniejszego: Kultura jest wspólnotą twórców i odbiorców - jedni bez drugich nie istnieją. Dlatego tak ważne jest korzystanie z legalnych źródeł, dających dostęp do kultury zgodnie z wolą twórców i prawem. Przesłanie jest tylko pozornie oczywiste, ponieważ wraz z pojawieniem się Internetu, okazało się, że nawet jeśli w codziennym życiu postępujemy uczciwie, często nie przenosimy tych postaw do Sieci. Celem Konkursu jest ukazanie stale powiększających się legalnych zasobów kultury cyfrowej i uświadomienie widzom, że dostęp do nich jest łatwy, a pieniądze wydane na legalny dostęp do kultury trafiają do twórców, dając im środki i zapał do dalszego tworzenia. Korzystając z legalnych źródeł wspierasz kulturę. – mówi jedno z przesłań Legalnej Kultury.

Uczestnicy, biorąc udział w konkursie o Nagrodę Specjalną Legalnej Kultury, mają szansę zobaczyć swoje dzieło podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni stając w jednym szeregu z twórcami polskich filmów.
Spoty, mające charakter dzieła autorskiego, mogą zgłaszać osoby fizyczne lub prawne, a także zespoły twórców. Wszystkie materiały w nim wykorzystane w filmie - muzyka, filmy, zdjęcia, książki, ilustracje, gry itp. - muszą pochodzić z legalnych źródeł i nie mogą naruszać praw autorskich i dóbr osobistych osób trzecich.
Nadesłane prace oceniać będzie jury Konkursu  Filmów Krótkometrażowych 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które przyzna następujące nagrody:
• I nagroda: 8 000 zł
• II nagroda: 4 000 zł
• III nagroda: 2 000 zł
Dodatkowo zwycięzcy Konkursu odbędą praktyki na planie filmowym u najlepszych polskich producentów. Rozstrzygnięcie Konkursu "Krótki Film o Legalności" nastąpi podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w 18-23 września 2017 roku.
Więcej na: www.legalnakultura.pl i www.festiwalgdynia.pl.

a