sobota, marzec 06, 2021
Follow Us
środa, 17 maj 2017 12:36

Nie ulegajmy letniej gorączce konsumpcyjnej

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie ulegajmy letniej gorączce konsumpcyjnej https://pixabay.com

Coraz więcej pieniędzy wydajemy w sezonie letnim na wyjścia do restauracji, barów i klubów, wynika z badań European Summer Barometer. To największa część naszych wakacyjnych wydatków, aż 19 proc. O 7,5 punktu procentowego więcej niż średnia europejska. Ważną rolę odgrywają także dla Polaków podróże po kraju, które stanowią blisko 18 proc. wydatków w sezonie letnim.

Kolejną grupą kosztów są te związane z wydatkami osobistymi i na członków rodziny. Stanowią one blisko 12 proc. rozchodów. Polacy wydają na zakup odzieży mniej niż przeciętny Europejczyk, bo zaledwie 9 proc. wakacyjnych wydatków.


Statystyki wskazują na istnienie narodowych specjalności w wydatkach letnich. Na przykład Bułgaria zwraca uwagę na wysokimi kosztami związanymi z pielęgnacją ogrodu. Wynoszą one blisko 23 proc. wydatków Bułgarów. Dla Litwinów ważną pozycją, stanowiącą 7,5 proc. rozchodów, są wakacyjne zajęcia dla dzieci. Szwedzi bardzo często ponoszą koszty wyjazdów zagranicznych. Wydatki turystyczne stanowią blisko 14 proc. ich wydatków.

Według badań GUS sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce poprawia się z roku na rok. Sprzedaż detaliczna w marcu 2017 roku wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w miesięcznym - o 16,5 proc. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc.) mebli, AGD i RTV (18,1 proc.), prasy i książek (o 17,8 proc.).


"W tak dużym wzroście sprzedaży detalicznej ma swój udział rządowy program +500 plus+ oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń" – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Jak pokazują badania, rodziny wydają pieniądze ze świadczenia na odzież, obuwie, rodzinne wakacje, wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci, a także wydatki związane z edukacją, takie jak książki i pomoce naukowe, dodatkowe zajęcia dla dzieci.

Źródło: www.kurier.pap.pl.

a