czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 12 maj 2017 15:06

Krystyna Grzybowska promuje nową książkę Wyróżniony

Napisane przez RED / MM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot. Fragment okładki Fot. Fragment okładki

10 maja w Galerii Delfiny w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie Krystyny Grzybowskiej, promujące jej nowy zbiór felietonów "Pod prąd". Spotanie poprowadził Michał Karnowski.

Książka "Pod prąd” to zbiór felietonów, które ukazywały się na portalu „wPolityce” oraz w tygodniku „wSieci”.

Autorka swą publicystyką prowadzi czytelnika meandrami polityki i postpolityki, jak sama określa władzę mediów nad rozumem we współczesnym świecie. Bez pardonu pisze o współczesności: „Zadziwia ubóstwo intelektualne − bo do moralnego już się przyzwyczailiśmy − tej postkomunistycznej prominencji. Przede wszystkim podstarzałej jej części, z której jedni robili kariery w PRL, a drudzy nawet przyłączyli się do ówczesnej opozycji, żeby spijać miody transformacji”. Pisze współczesną historię felietonem, wyjaśniając mechanizmy, które doprowadziły Polskę w obecne miejsce gospodarczo-polityczne - czytamy w materiałach Wydawcy.

Z wiekiem wypada nabierać dystansu, szczególnie jak się jest dziennikarzem. Dlatego że tylko dzięki dystansowi możemy nie tylko oceniać, ale i przekazać odbiorcom swoje poglądy i przekazać prawdę. Nawet jeśli jest ona gorzka

Zofia Grzybowska podczas spotkania w Galerii Delfiny

 

Krystyna Grzybowska jest dziennikarką i  publicystką. Urodziła się w 1940 r. w Wilnie. W stanie wojennym nie przeszła pozytywnie procesu weryfikacji przeprowadzanej przez ówczesne władze i wówczas wyjechała do Niemiec. Po powrocie do kraju publikowała m.in. w „Gazecie Polskiej”. Jest wdową po zmarłym znanym dziennikarzu Macieju Rybińskim. 

Jej stare teksty można drukować jeszcze raz i będą aktualne. Ale to chyba dla autora publicystyki duży komplement. Uderza w tym taka spostrzegawczość pod tymi bieżącymi, politycznymi czy cywilizacyjnymi sporami, dostrzeganie rzeczy głębszych, poważniejszych, które są nadal ważne - Michał Karnowski podczas spotkania

 

a