wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
czwartek, 08 czerwiec 2017 07:17

Kraków miastem Stanisława Wyspiańskiego

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną, 1904, wł. MNK Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną, 1904, wł. MNK http://mnk.pl/

W związku z przypadającą w tym roku 110 rocznicą śmierci dramatopisarza, poety, malarza i reformatora teatru, który zmarł mając zaledwie 38 lat, w stolicy Małopolski rusza projekt "Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego". Niemal w każdym miesiącu do końca 2017 roku odbywać się będą kolejne wydarzenia. 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego obchodzona będzie za dwa lata.

Projekt "Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego" rozpoczął się od akcji "Wyspiański wychodzi na pole". Krakowianie na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego sadzili rośliny znane z jego "Zielnika" oraz prac artysty: maki, chabry, dziewanny, szałwię, irysy, liliowce oraz nasturcje, słoneczniki i malwy. Przed muzeum stanęły meble w kolorystyce inspirowanej błękitami Wyspiańskiego.

Ruszył też projekt Muzeum Narodowego w Krakowie - miejski Szlak Stanisława Wyspiańskiego - z mapą w trzech językach, łączący kilkanaście miejsc związanych z Wyspiańskim. Szlak Wyspiańskiego wiedzie przez 19 niezwykłych punktów w Krakowie, które oferują świeże spojrzenie na miasto. Są wśród nich miejsca, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty Wyspiańskiego, miejsca, które były istotne w jego prywatnej biografii, oraz miejsca, gdzie współcześnie kultywuje się pamięć po tym wybitnym artyście. Punkty Szlaku można zwiedzać w dowolnej kolejności. Trasa wiedzie od Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie, które posiada największą w Polsce kolekcję dzieł Wyspiańskiego, przez całe Stare Miasto i kończy się przy Krypcie Zasłużonych na Skałce. Osobnym miejscem, któremu warto poświęcić nieco więcej czasu, jest Rydlówka w Bronowicach. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie na stałe można oglądać m.in. projekty witraży wawelskich. Od 28 listopada 2017 roku staną się one częścią monograficznej wystawy „Wyspiański” (www.mnk.pl).

Wśród zaplanowanych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, organizowanych przez miejskie instytucje kultury oraz inne instytucje państwowe i wojewódzkienich są m.in.:
• „Spacery z Wyspiańskim” – Trasa: start Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 – Teatr Bagatela - Plany - Pałac Sztuki - Akademia Sztuk Pięknych - zakończenie przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Na zakończenie każdego spaceru uczestnicy zostaną zaproszeni do zwiedzenia Domu Rzemiosł Teatru im. J. Słowackiego.
• „BĄDŹ JAK METEOR...” – koncert otwierający BULWART SZTUKI – widowisko z okazji 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego.
• Pochód Lajkonika – corocznie przemierza trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny wraz ze swym kolorowym orszakiem.
• Osadzanie Chochoła – to tradycja upamiętniająca wydarzenie z 20 listopada 1900 r., jakim był ślub i wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Zdarzenie to stało się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania dramatu „Wesele”, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic było wielkim świętem dającym początek długoletniej już tradycji. Centralnym punktem uroczystości przed dworkiem przy ul. W. Tetmajera jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.
• Noc Poezji (7/8.10.) pt.: MÓJ WYSPIAŃSKI! „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach” poświęcone będą Stanisławowi Wyspiańskiemu. Wydarzenia stanowiące jeden z komponentów, konsekwentnie budowanej przez Miasto Kraków od ponad dekady marki KRAKOWSKIE NOCE.
• Koncert „Konieczny Wyspiańskiemu” (23.10.) – połączenie jubileuszy obydwu twórców: Zygmunta Koniecznego (80. urodziny) i Stanisława Wyspiańskiego.
• Tramwaj – specjalnie zaaranżowany wystrój zewnętrzny tramwaju będzie inspirowany sztuką Stanisława Wyspiańskiego. Tramwaj będzie jeździł na liniach nr: 18, 19, 20, a także 1,2,3 i promował w ten sposób wydarzenia związane z projektem „Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego”.
• Stojaki na rowery inspirowane pismem Stanisława Wyspiańskiego – w różnych częściach Starego Miasta przy instytucjach kultury (między innymi: pl. Wolnica, przy Muzeum Etnograficznym).

• Wianki – bardzo „Wyspiańskie“ święto. Bulwary zaludnią się wijami, ślazami, wilkołakami, chochołami i pająkami polskimi. Ta plenerowa impreza może odbyć się też na Błoniach. Bez względu na miejsce przybierze formę wielkiej wystawy wiklinowego i słomianego świata.
• Rzeźby przestrzenne: plenerowa pracowania i Jestem Miastem – instalacja przestrzenna wyłoniona w konkursie organizowanym przez Miasto Kraków. Konkurs w 2018 r. dla projektantów i studentów na rzeźbę przestrzenną, mebel inspirowany sztuką Wyspiańskiego. „Rzeźby” zostaną ustawione w różnych częściach Miasta, staną się rzeczywistym, permanentnie prezentowanym symbolem projektu: „Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego” w przestrzeni publicznej.
• Święto Wandy – przy Kopcu Wandy w Nowej Hucie. Wyspiański pisał scenariusz takiego święta, który zostanie zrealizowany zgodnie z jego wskazówkami. Wydarzenie odbędzie się na terenach gdzie Wyspiański zbierał kwiaty i malował swój zielnik.
• Wydawnictwa – książki dla odbiorców w różnym wieku oraz gadżety popularyzujące Wyspiańskiego i Kraków.

a