sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
czwartek, 13 kwiecień 2017 15:24

Koronki dziedzictwem narodowym?

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Koronki dziedzictwem narodowym? www.koronkakoniakowska.pl

Koronkarki z Koniakowa w Beskidzie Śląskim złożyły w Narodowym Instytucie Dziedzictwa wniosek o wpisanie tradycji wytwarzania przez nie koronek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jak powiedziała PAP Lucyna Ligocka-Kohut z gminnego ośrodka kultury w Istebnej, koronki są wizytówką wsi Koniaków. "Istotą tych szydełkowych serwet są liczne motywy przyrodnicze i ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Wykonywane są z białych lub kremowych nici bawełnianych. Ich unikatowość polega na tym, że powstają bez żadnego szablonu czy wzornika, a mnogość elementów pojawiających się w danym dziele zależy głównie od wyobraźni koniakowskiej koronkarki” – wyjaśniła.

 

W Gminnym Ośrodku Kultury, który mieści się w centrum Istebnej w parku na placu kościelnym znajduje się stała, całoroczna ekspozycja Największej Koronki Koniakowskiej Świata, serwety o średnicy 5 metrów wpisanej do Księgi Rekordów Guinessa. Od czerwca do września organizowana jest Wystawa Twórczości Ludowej czynna codziennie, gdzie można zobaczyć przepiękne koronki koniakowskie, a także rzeźby, hafty i inne tradycyjne wyroby artystów ludowych z Trójwsi. Wystawa ta ma już 30-letnią tradycję, a w chwili obecnej bierze w niej udział około 100 twórców. Organizowane są też tematyczne wystawy.

Wciąż żywa tradycja heklowania sięga początków XX w. Taki sposób szydełkowania nie jest stosowany nigdzie indziej. Przechodzi z pokolenia na pokolenie. W Koniakowie jest ok. 700 koronkarek. Koronki są też cennym podarunkiem. Otrzymali je m.in. papież Jan Paweł II oraz królowa angielska Elżbieta II. W 2013 r. pięć mieszkanek Koniakowa stworzyło największą koronkę na świecie. Serweta ma średnicę 5 m.

Na polskiej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdują się m.in. rusznikarstwo artystyczne i historyczne według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, szopkarstwo krakowskie i pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, sokolnictwo, gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych, zabawkarstwo żywiecko-suskie i bartnictwo.

Źródło: www.kurier.pap.pl. Więcej na: http://www.koronkakoniakowska.pl.

 

a