niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 19 kwiecień 2017 09:43

Specjalna wystawa na zamku Wartburg Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Specjalna wystawa na zamku Wartburg http://www.wartburg.de

Narodowa wystawa „Luter i Niemcy” na zamku Wartburg w Eisenach jest jedną z trzech głównych państwowych wystaw, które mają uczcić jubileusz 500-lecia reformacji. Będzie ją można oglądać od 4 maja do 5 listopada 2017.

Marcin Luter został ekskomunikowany w 1521 roku i musiał schronić się w potężnym zamku Wartburg (dziś ma ponad 1.000 lat i jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO) pod opieką Elektora Saksonii. Używając konspiracyjnego nazwiska Junker Jörg, Luter owocnie wykorzystał ten czas na przetłumaczenie Nowego Testamentu na jęz. niemiecki, co zajęło mu jedynie 11 tygodni.
Poza izbą Lutra - pomieszczeniem, gdzie wielki reformator pracował, wystawa pokazuje 3 tys. wspaniałych eksponatów na powierzchni ponad 1.000 m2, wzmacniając pamięć o roli Lutra jako symbolu Niemiec i postaci, w której Niemcy pokładają nadzieje. Pokaz demonstruje również, jak każda epoka historyczna ukształtowała swój własny obraz wojowniczego dysydenta.

Wystawa będzie otwarta na zamku Wartburg od 4 maja do 5 listopada 2017. Opłata za wstęp (zawierająca audioprzewodnik): od 5 do 12 €, dzieci w wieku przedszkolnym gratis.

Więcej na: http://www.wartburg.de/en//national-exhibition-in-2017.html oraz https://www.3xhammer.de/en/.

a