Artystą, który tworzy plakaty poetyckie, jakie będzie można oglądać i czytać na wystawie jest Juliusz Erazm Bolek, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. W ubiegłym tygodniu jego poemat "Corrida" został nagrodzony tytułem Wiersz Roku. To już 30 lat jak Juliusz Erazm Bolek ogłosił swój manifest artystyczny „Już od dziecka cierpiałem na gigantomanię”. Poeta wyjawił w nim swój pogląd na promocję poezji: Wiersze są zamieszczane w książkach-trumnach, które przechowuje się w regałach-grobowcach. Warto uwolnić wiersze z tych kajdan, dać im szansę zaistnieć, tam gdzie tętni życie, gdzie są ludzie. Plakaty poetyckie i etykiety samoprzylepne stanowią pewne rozwiązanie.
Zwiedzając wystawę OBRAZY ZE SŁÓW będzie można się przekonać jak Artysta zrealizował swoje credo.
http://kurier365.pl/kultura/25856-pogranicze-grafik-i-wierszy.html#sigProIdfa3477a052
Wbrew pozorom plakaty poetyckie jest to rzadko spotykana forma wypowiedzi artystycznej. Często mylona również z afiszami literackimi i poezją konkretną. Juliusz Erazm Bolek w bardzo ciekawy sposób łączy grafiki ze swoimi tekstami. W ten sposób, w wyniku tej konfrontacji dwóch form wypowiedzi publiczność otrzymuje zupełnie nową jakość. Jest to także bardzo ciekawa forma popularyzacji poezji.
Plakaty poetyckie Juliusza Erazma Bolka były prezentowane na wielu ekspozycjach w kraju i za granicą. Najbardziej spektakularną ekspozycją była akcja „Milion spojrzeń każdego dnia” zrealizowana w 1997 roku. Poległa ona na rozwieszeniu na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie plakatów poetyckich artysty. Publiczność mogła obcować z nimi przez dwa miesiące non stop, albowiem prace były eksponowane na podświetlanych tablicach. Plakaty poetyckie Juliusza Erazma Bolka zostały opublikowane w jego albumie „Och! Ziemio Ty Moja. Plakaty poetyckie”.
Juliusz Erazm Bolek rozpowszechnia swoje wiersze nie tylko w formie plakatów poetyckich. Były one drukowane na etykietach samoprzylepnych (vlepki), obrusach, powłoczkach, płytach ceramicznych, malował utwory na jezdniach. W 2000 roku poeta zorganizował również pokaz typu „dźwięk i światło” w teatrze „Małym” w Warszawie, podczas którego jego poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki” został wyświetlony przy pomocy laserów. Jego wiersze były też bohaterami teledysków poetyckich. Juliusz Erazm Bolek z pewnością należy do twórców eksperymentujących i poszukujących.
Otwarcie wystawy "Obrazy ze słów" - środa, 29 marca 2017, godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach
ul. Kościuszki 45
JD