poniedziałek, luty 06, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 28 marzec 2017 11:00

Pogranicze grafik i wierszy Wyróżniony

Napisane przez JD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Co może powstać z połączenia wierszy z grafikami? Jakaś hybryda? Nie efektem są plakaty poetyckie. W środę 29 marca 2017 roku zainteresowani będą mogli zobaczyć całą kolekcję tego typu prac na wystawie "Obrazy ze słów" w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach. Podczas uroczystości wystąpi Wiesław B. Bołtryk, który przedstawi poemat „Ja” autorstwa Juliusza Erazma Bolka. Plakaty poetyckie z 30. lat pracy Juliusza Erazma Bolka będą prezentowane na wystawie "Obrazy ze słów" od 29 marca do 14 czerwca 2017 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00.

Artystą, który tworzy plakaty poetyckie, jakie będzie można oglądać i czytać na wystawie jest Juliusz Erazm Bolek, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. W ubiegłym tygodniu jego poemat "Corrida" został nagrodzony tytułem Wiersz Roku. To już 30 lat jak Juliusz Erazm Bolek ogłosił swój manifest artystyczny „Już od dziecka cierpiałem na gigantomanię”. Poeta wyjawił w nim swój pogląd na promocję poezji: Wiersze są zamieszczane w książkach-trumnach, które przechowuje się w regałach-grobowcach. Warto uwolnić wiersze z tych kajdan, dać im szansę zaistnieć, tam gdzie tętni życie, gdzie są ludzie. Plakaty poetyckie i etykiety samoprzylepne stanowią pewne rozwiązanie.

Zwiedzając wystawę OBRAZY ZE SŁÓW będzie można się przekonać jak Artysta zrealizował swoje credo.

Wbrew pozorom plakaty poetyckie jest to rzadko spotykana forma wypowiedzi artystycznej. Często mylona również z afiszami literackimi i poezją konkretną. Juliusz Erazm Bolek w bardzo ciekawy sposób łączy grafiki ze swoimi tekstami. W ten sposób, w wyniku tej konfrontacji dwóch form wypowiedzi publiczność otrzymuje zupełnie nową jakość. Jest to także bardzo ciekawa forma popularyzacji poezji.

Plakaty poetyckie Juliusza Erazma Bolka były prezentowane na wielu ekspozycjach w kraju i za granicą. Najbardziej spektakularną ekspozycją była akcja „Milion spojrzeń każdego dnia” zrealizowana w 1997 roku. Poległa ona na rozwieszeniu na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie plakatów poetyckich artysty. Publiczność mogła obcować z nimi przez dwa miesiące non stop, albowiem prace były eksponowane na podświetlanych tablicach. Plakaty poetyckie Juliusza Erazma Bolka zostały opublikowane w jego albumie „Och! Ziemio Ty Moja. Plakaty poetyckie”.

Juliusz Erazm Bolek rozpowszechnia swoje wiersze nie tylko w formie plakatów poetyckich. Były one drukowane na etykietach samoprzylepnych (vlepki), obrusach, powłoczkach, płytach ceramicznych, malował utwory na jezdniach. W 2000 roku poeta zorganizował również pokaz typu „dźwięk i światło” w teatrze „Małym” w Warszawie, podczas którego jego poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki” został wyświetlony przy pomocy laserów. Jego wiersze były też bohaterami teledysków poetyckich. Juliusz Erazm Bolek z pewnością należy do twórców eksperymentujących i poszukujących.

Otwarcie wystawy "Obrazy ze słów" - środa, 29 marca 2017, godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach
ul. Kościuszki 45

JD

a