czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 23 marzec 2017 12:08

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej dzień 23 marca parlament Węgier uznał w dniu 12 marca 2007 roku. Analogiczną uchwałę podjął przez aklamację Sejm RP 16 marca 2007 roku.

Oba kraje łączy wspólna historia poprzez dawne królewskie rody i wspólne zmagania z przeciwnościami losu. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej pierwszy raz został zorganizowany w 2006 roku. Podczas oficjalnego spotkania prezydentów odsłonięto wówczas Pomnik Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr. W 2017 roku gospodarzem dnia przyjaźni polsko-wegierskiej będzie Piotrków Trybunalski.

W tegorocznych uroczystościach wezmą udział prezydenci Polski Andrzej Duda i Węgier Janos Ader. Wydarzenia towarzyszące Dniom Przyjaźni Polsko-Węgierskiej potrwają do 26 marca.

Ważnymi elementami obchodów będzie forum gospodarcze, na którym spotkają się przedsiębiorcy z Polski i Węgier, oraz Międzynarodowe Targi Turystyki Kulinarnej z udziałem wystawców z obu państw. Najważniejsze uroczystości wyznaczono na 24 i 25 marca. W Piotrkowie Trybunalskim gościć będą prezydenci Polski Andrzej Duda i Węgier Janos Ader.

Podsumowaniem uroczystości jest zaplanowany na 25 marca 2017 koncert plenerowy. Na scenie pojawią się m.in. Michał Szpak z zespołem oraz węgierska legenda rocka - grupa Omega, twórcy światowego hitu "Dziewczyna o perłowych włosach":

Sympatia polsko-węgierska opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle "Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi." tak brzmiącym w wersji węgierskiej "Lengyel, magyar – két jó barát, Együtt harcol s issza borát, Vitéz s bátor mindkettője, Áldás szálljon mindkettőre."

Podczas II wojny światowej, pomimo stania po dwóch stronach konfliktu, Węgrzy oświadczyli, że "nie są skłonni brać udziału ani pośrednio, ani bezpośrednio w zbrojnej akcji prze­ciw Polsce". 24 sierpnia 1939 r. premier Węgier Pál Teleki odmówił wzięcia udziału w przygotowywanym przez Niemcy ataku na Polskę, powołując się na względy moralne i historyczne. Powiedział, że: „prędzej wysadzi swoje własne linie kolejowe, niż weźmie udział w inwazji na Polskę”. Po klęsce wrześniowej węgierski rząd podjął decyzję o otwarciu granic dla polskich uchodźców oraz zapewnił im wszelką możliwą pomoc – na Węgrzech działały polskie szkoły i organizacje społeczne, aż do momentu wkroczenia na Węgry Niemców w 1944 roku. Polskie oddziały, m.in. zmotoryzowana 10 Brygada Kawalerii płk. Maczka, uzyskały możliwość ewakuacji żołnierzy do Francji.

W 2011 roku, podczas uroczystego obiadu na cześć prezydenta Węgier Pala Schmitta prezydent Polski Bronisław Komorowski powiedział „Mało jest w historii przykładów tak długiego, bezkonfliktowego współistnienia dwóch narodów”. Pal Schmitt w swoim przemówieniu stwierdził natomiast, że „Przyjaźń polsko-węgierska jest wieczna.”

W porozumiewaniu się Polaków z Węgrami pomocne mogą okazać się poniższe słowa i zwroty:

Jó reggelt - dzień dobry
Szia! (sio) - cześć!
köszönöm (czyt. kysynym) - dziękuję,
kérem (czyt. kirem) - proszę,
egészségedre! (czyt. +/- egisigedre) - na zdrowie!
bocsánat (boczanot) - przepraszam
igen - tak
nem - nie

Źródło: https://pl.wikipedia.org, https://www.facebook.com/events/1229563070413211/.

a