sobota, marzec 06, 2021
Follow Us
wtorek, 28 marzec 2017 09:11

Siedem testowych pytań dotyczących budżetu Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Siedem testowych pytań dotyczących budżetu https://pixabay.com

W połowie lutego 2017 Narodowy Bank Polski opublikował analizę sytuacji finansowej gospodarstw domowych dotyczących danych za III kwartał 2016 roku. Wynika z nich, że zwiększyły się realne dochody sektora gospodarstw domowych (5,9 proc. w relacji rok do roku). Wzrost ten opierał się w dużej mierze na wysokiej dynamice świadczeń społecznych, w której dominującą rolę odgrywały wypłaty w ramach programu Rodzina 500 Plus. Wzrastające tempo spożycia doprowadziło do nieznacznego obniżenia się oszczędności. O tym, czy zagrożony jest nasz budżet możemy przekonaś się odpowiadając na testowe pytania. Cztery odpowiedzi twierdzące powinny obudzić nasz niepokój.

Wśród motywacji do oszczędzania – piszą eksperci NBP - występuje tzw. motyw przezornościowy. Spodziewając się pogorszenia sytuacji, gospodarstwa deklarują zwiększenie oszczędności. Nadal najwięcej optymizmu, jeśli chodzi o perspektywy konsumpcji, wykazują gospodarstwa domowe otrzymujące świadczenia w ramach programu Rodzina 500 Plus. Tak wygląda sytuacja w skali kraju.

Z punktu widzenia konkretnej rodziny bywa różnie. Jak podał „Puls Biznesu” 2 mln Polaków nie reguluje terminowo zobowiązań kredytowych oraz pozakredytowych. Łączna kwota zaległych zobowiązań wyniosła w marcu 2016 r. 44.65 mld zł. Specjaliści, badający zdrowie finansowe Polaków w 2015 r. przyjęli m.in. założenie, że dobrze zarządzane gospodarstwo domowe bez opóźnień opłaca rachunki i raty kredytów.

Kwota zaległości wynosząca łącznie ponad 40 mld zł musi robić wrażenie, a to że przeważają długi stosunkowo, relatywnie niskie, poniżej 10 tys. zł dla ludzi wiążących koniec z końcem nie jest żadną pociechą. Autorem pytań pozwalających rozpoznać sygnały nadchodzącego zagrożenia jest Roman Pomianowski, autor bloga „Psychologia zadłużenia", prezes Stowarzyszenia „Program Wsparcia Zadłużonym":

1. Czy długi, które masz, negatywnie wpływają na Twoje życie rodzinne i czynią je nieszczęśliwym?

2. Czy Twoje długi powodują, że gorzej o sobie myślisz, wstydzisz się, doświadczasz poczucia winy?

3. Czy kiedykolwiek składałeś nierealne obietnice swoim wierzycielom?

4. Czy z powodu swoich długów miewasz problemy ze snem?

5. Czy kiedykolwiek pożyczałeś pieniądze, nie patrząc na to, jakie koszty będziesz musiał zapłacić?

6. Czy zazwyczaj spodziewasz się negatywnej odpowiedzi, gdy sprawdzana jest Twoja zdolność kredytowa w banku lub wypłacalność kiedy płacisz kartą?

7. Czy szukasz usprawiedliwień dla swojej sytuacji zadłużenia, np. winnych Twoich problemów lub wierzysz, że to przejściowe trudności i kiedy tylko się weźmiesz w garść, to wyjdziesz z długów?

Wystarczy cztery razy tak, by było się nad czym zastanowić - uważa Pomianowski.
Źródło: www.kurier.pap.pl.

a