piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
poniedziałek, 27 marzec 2017 09:02

„Obrazy płynącego świata” w Muzeum Narodowym Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Obrazy płynącego świata” w Muzeum Narodowym http://www.mnw.art.pl

W fascynującą podróż po dawnej Japonii możemy wybrać się na wystawie „Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza” w Muzeum Narodowym w Warszawie do 7 maja 2017. Pochodzące z prywatnego zbioru „obrazy płynącego świata” (ukiyo-e) przeniosą nas do Japonii epoki Edo.

To wyjątkowa w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych najwybitniejszych japońskich artystów ukiyo-e – m.in. Hokusai, Sharaku, Utamaro, Hiroshige. Wybrane grafiki tworzą barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazując krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących miasta: arystokratyczną, cesarską stolicę Kioto i siedzibę szoguna – gwarne, plebejskie Edo (dzisiejsze Tokio), jedno z największych ówcześnie – i obecnie – miast świata. W unikatowych rycinach utrwalony został urzekający obraz starej Japonii, jej krajobrazów, dróg i bezdroży, a także jej mieszkańców – np. aktorów kabuki, czy wizerunki pięknych dziewcząt bijinga.

Wyjątkowość zbioru Jerzego Leskowicza polega nie tylko na tym, że gromadzi kompletne cykle pejzażowe stanowiące arcydzieła japońskiego drzeworytu, ale również dlatego, że są to ryciny wyjątkowej urody i wartości, pochodzące z pierwszych wydań. „Obrazy płynącego świata” na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie to wydarzenie szczególne. W żadnej z polskich kolekcji – publicznych i prywatnych – nie ma takiego zbioru.
Więcej na: http://www.mnw.art.pl.

a