sobota, październik 16, 2021
Follow Us
poniedziałek, 13 marzec 2017 14:36

Dotkliwa kara za nielegalną wycinkę drzew Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dotkliwa kara za nielegalną wycinkę drzew https://pixabay.com/

Za wycięcie kilkuset drzew na terenie miasta.Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim nałożył karę 1 124 748 zł. Jak ustalił tamtejszy Wydział Ochrony Środowiska, drzewa zostały wycięte bezprawnie. Tak wysoka kara przewidziana jest w ustawie o ochronie przyrody, która stanowi, że podmioty gospodarcze nie są zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji.

Po zgłoszeniach mieszkańców Grodziska Mazowieckiego oraz interwencji tamtejszej Straży Miejskiej, Wydział Ochrony Środowiska UM z urzędu wszczął postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia bez zezwolenia drzew na terenie gminy.

- Po dokładnym przeanalizowaniu akt sprawy i wizji lokalnej zweryfikowano, że drzewa zostały wycięte bezprawnie. Ustalono, że na działkach wycięto kilkaset drzew, z czego 16 sztuk drzew gatunków: brzoza brodawkowata, sosna pospolita i klon zwyczajny, na które właściciel powinien uzyskać stosowne zezwolenie burmistrza Grodziska Mazowieckiego – informuje magistrat.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, podmioty gospodarcze nie są zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji, gdy obwody drzew przekraczają na wysokości 130 cm: 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz na wysokości 130 cm: 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/.

a