Inaczej rzecz wygląda w sklepach z BIO żywnością i z produktami na „zielonych półkach” w tzw. marketach. Tam potwierdzeniem ekologiczności musi być unijny symbol z gwiazdkami na zielonym tle. Do tego na etykiecie musi być numer jednostki, która taki produkt i gospodarstwo certyfikowała. Wielko powierzchniowe sklepy w ostatnich czasach przywiązują szczególną uwagę do warzyw i owoców w jakości EKO. Dlaczego? Zapotrzebowanie na tę kategorię powiększa się o 18 – 20% rocznie, albowiem rośnie świadomość konsumentów i wiedza na temat wartości odżywczej certyfikowanych produktów. Coraz więcej badaczy wyjaśnia różnice między BIO żywnością a tzw. konwencjonalną. Dr inż. Aneta Załęcka z Zakładu Żywności Ekologicznej na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW stwierdziła, że Eko marchew, czy sałata, a także inne warzywa i owoce mają intensywniejszy smak i zapach, bardziej zbliżony do roślin rosnących dziko.
- W surowcach konwencjonalnych przez stosowanie nawozów syntetycznych, które są bezproblemowo rozpuszczalne (i w przeciwieństwie do nawozów organicznych są łatwo dostępne dla roślin) dochodzi do nadmiernego gromadzenia się wody, która pobierana jest w nadmiarze przez tkanki roślin wraz z solami mineralnymi. W ten sposób ziemiopłody konwencjonalne rosną szybko, są duże i rolnikowi dają większy plon niż ekologiczne, a konsument zostaje uraczony „rozwodnionym” smakiem i zapachem oraz gorszą jakością odżywczą takich owoców i warzyw.
Wyniki badań marchwi z upraw ekologicznych w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach także potwierdziły jej wyższość: stwierdzono wyższą o 8% zawartość cukrów ogółem i o 18% beta-karotenu, a także niższe o 29% stężenie azotanów w porównaniu z odpowiednikami w marchwi konwencjonalnej (Anna Wrzodak i Krystyna Elkner; 2009 r.). Warto wiedzieć, że karotka należy do grupy warzyw o największej wartości odżywczej i zdrowotnej. Jej obecność w codziennej diecie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 68%. Cenny beta-karoten działa przeciwutleniająco, przeciwmiażdżycowo, zapobiega chorobom oczu i wzmacnia ogólną odporność organizmu.
W tym samych instytucie badano paprykę i stwierdzono korzystny wpływ uprawy ekologicznej na wartość prozdrowotną papryki. Owoce badanych odmian z uprawy ekologicznej miały wyższą zawartość kwasu askorbinowego, beta-karotenu, flawonoidów i związków fenolowych w porównaniu do papryki z uprawy konwencjonalnej.
Dużą pomocą przy wybieraniu ekologicznych warzyw i owoców zdaje się być zachęcająca etykieta z hasłem: „BIO warto!”. Z taką inicjatywą wystąpiła firma Agro Select, należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.
- Debiutujemy w Carrefourze, dokąd pod taką marką dostarczamy marchewki, pietruszki, selery, ziemniaki, cebule czy buraki pochodzące z certyfikowanych polskich upraw - mówi Robert Sikorski prezes firmy. - Wolne od pestycydów bio-banany single finger sprowadzamy z czystych ekologicznie regionów egzotycznej Dominikany, a o ich jakość dbają doświadczeni plantatorzy. Owoce pakowane są w siatki lub torby o gramaturze dobranej dla potrzeb klientów. W najbliższych dniach do sklepów trafią bio-banany pakowane w wygodne saszetki, idealne jako zdrowe przekąski dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z badań wynika, że będziemy kupować coraz bardziej świadomie. Nie opłaca się przecież oszczędzać na zdrowiu. BIO warto! To doskonała odpowiedź polskiej firmy na zmieniające się potrzeby konsumentów.
W sprawozdaniu Instytutu Warzywnictwa przedstawiono korzystny wpływ uprawy ekologicznej na skład chemiczny wielu warzyw. Pomidory, papryka, dynia z ekologicznego systemu uprawy miały istotnie wyższą zawartość witaminy C, karotenoidów, flawonoidów i związków fenolowych, a buraki ekologiczne podwyższony poziom barwników czerwonych w porównaniu do warzyw z uprawy konwencjonalnej. Ponadto wszystkie analizowane warzywa z uprawy ekologicznej charakteryzowały się wyraźnie obniżonym poziomem zawartości azotanów. Jedzmy więc EKO witaminy 5 a nawet 10 razy dziennie dla zdrowia.