piątek, maj 14, 2021
Follow Us
czwartek, 23 luty 2017 08:46

„Mr. Gaga”, najciekawszy film o tańcu współczesnym Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Mr. Gaga” to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu „Piny” (Variety), opowiadający o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company, człowieku który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego. „Mr. Gaga” to jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. Film Tomera Heymanna "Mr. Gaga" - pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami - będzie można zobaczyć w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w czwartek 23 lutego 2017, natomiast w kinach w całej Polsce od 10 marca 2017.

Naharin jest twórcą GaGa, niezwykłego języka ruchowego, który jest zarazem filozofią pracy z ciałem, kompleksowym treningiem dla tancerzy, a także formą aktywności fizycznej, którą mogą uprawiać osoby niezwiązane profesjonalnie z ruchem i tańcem. Wielką fanką GaGa jest Natalie Portman, która odkryła go podczas przygotowań do roli w "Czarnym łabędziu" Darrena Aronofsky'ego, za którą zdobyła aktorskiego Oscara. Wielokrotnie będąc w Izraelu Portman niezauważona pojawiała się na lekcjach GaGa, by później pod okiem Naharina intensywnie trenować. Choreograf wspierał ją i doradzał w przygotowaniach do roli w "Czarnym łabędziu", podkreślając wagę znajdowania przyjemności w bólu, z którym taniec profesjonalny często się wiąże. Portman przyznaje, że spotkanie z Naharinem to niepowtarzalne i niezwykle rozwijające doświadczenie.

Najbliższe pokazy "Mr. Gaga" w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Wysokich Obcasów"

Pokazy filmu odbędą się 23 lutego 2017 w siedmiu miastach w Polsce. W warszawskim kinie Muranów projekcja odbędzie się o godz. 19:00, a po niej organizatorzy zapraszają na dyskusję, którą poprowadzi Mike Urbaniak - dziennikarz kulturalny i krytyk teatralny "Wysokich Obcasów". Jego gościem będzie Izabela Szymańska, dziennikarka kulturalna "Co Jest Grane", która prowadzi prowadzi blog Let's Dance!

Pozostałe kina biorące udział w pokazach:
Białystok - Kino Forum, godz. 18:00
Kraków - Kino Pod Baranami, godz. 17:30
Olsztyn - Kino Awangarda, godz. 18:00
Poznań - Kino Pałacowe, godz. 21:15
Rzeszów - Kino Zorza, godz. 20:00. Gość specjalny: Krystyna Mazurówna
Wrocław - Kino Nowe Horyzonty, godz. 20:00

Opis filmu

„Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia.

Ohad Naharin

a