piątek, maj 14, 2021
Follow Us
piątek, 17 luty 2017 13:43

"Milczenie". Premiera książki i film Martina Scorsese Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Milczenie” to najmocniejszy, a jednocześnie najbardziej osobisty film w karierze Martina Scorsese. Amerykański twórca poszukuje odpowiedzi dotyczących istoty i sensu religii, a także wierności swoim przekonaniom w świecie, w którym płaci się za nią najwyższą cenę. "Milczenie" w kinach od 17 lutego 2017. Premiera książki "300 lat milczenia. W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan" Johna Dougilla, na podstawie której film powstał, 24 lutego 2017.

Ta lektura to fascynująca podróż po japońskiej duchowości i przerażający obraz okrucieństw, do jakich doprowadziło wprowadzenie na tereny Japonii chrześcijaństwa. W Japonii przez wieki współistniały różne wierzenia: shinto, buddyzm, konfucjanizm. Przywiezione przez Portugalczyków w XVI wieku chrześcijaństwo zażądało wyłączności, co musiało się źle skończyć. Co takiego jest w ludziach, że chcą innym narzucić swoją wiarę? Skąd pogląd, że jedna wiara może być lepsza od innej? Boleśnie aktualne pytania w dobie Syrii, uchodźców i podzielonego świata.
Kinga Dębska, reżyserka, z wykształcenia także japonistka.

Fascynujący reportaż i nieznana, wstrząsająca historia. John Dougill, niczym detektyw, docierał do potomków chrześcijan ukrywających się na wyspach Amakusa, Goto i Ikitsuki. Do ludzi, którzy przez stulecia musieli ukrywać swoją wiarę, której otwarte wyznawanie groziło prześladowaniami, torturami i śmiercią.

Wszystko zaczęło się w roku 1543, gdy u japońskich brzegów przypadkowo, zbaczając z kursu, zacumowała dżonka z dwoma portugalskimi jezuitami na pokładzie. Pierwsi Europejczycy byli nie mniej zaskoczeni spotkaniem niż tubylcy. Podróżni pokazali zachwyconym Japończykom muszkiet. Sześć lat później – Biblię. Przywiózł ją Franciszek Ksawery, znany dziś jako „apostoł Wschodu”, jeden ze współzałożycieli zakonu Jezuitów, obecnie patron misjonarzy. Chrześcijaństwo, choć w swej istocie obce tamtejszej mentalności, padło na podatny grunt: w społeczeństwie złożonym z biedaków podległych swym panom obietnica lepszego życia po śmierci nie mogła się nie spodobać. Trzydzieści lat później liczba nawróconych sięgała stu tysięcy.

Jak zmieniła się przyniesiona z Europy wiara w Jezusa w zderzeniu z japońską mentalnością i kulturą? Dlaczego stała się przedmiotem nienawiści japońskich władców, a jej wyznawcy byli masowo skazywani na śmierć?

W 1614 roku nastąpiła katastrofa – na ponad dwieście lat chrześcijaństwo zostało zakazane, rozpoczęły się nagonki, tortury i morderstwa. Część wyznawców poddała się i wyrzekła swej religii, ale inni zeszli do swoistego podziemia, praktykując w domach pod osłoną nocy, w ukryciu chrzcząc swych potomków.

W pierwszej połowie XIX wieku Cesarstwo, znów otwierające się na Zachód, zdecydowało ostatecznie cofnąć zakaz. Mimo to… nie wszyscy wyszli z ukrycia: w Japonii nadal pozostawali chrześcijanie związani tajemniczymi obrzędami, coraz bardziej oddalającymi się od źródeł.

Jak zachowali swoją wiarę? Co w obrzędowości zmienili na wzór wschodni? Jak straszne zadawano im tortury? Ilu i gdzie można dziś spotkać „ukrytych” chrześcijan? Autor wplata w opowieść filmy Kurosawy, wizytę Jana Pawła II w Nagasaki, a także historię Shusaku Endo, autora powieści „Milczenie”, oraz jego spotkania z Martinem Scorsese.

Opis filmu:

Inspirowany autentycznymi wydarzeniami i zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film twórcy „Wilka z Wall Street”, „Infiltracji” i „Chłopców z ferajny”. Przez trzydzieści lat wybitny reżyser Martin Scorsese przygotowywał adaptację od dawna go fascynującej, słynnej powieści Shūsaku Endō. Trzydzieści lat po „Misji” powstało kolejne filmowe arcydzieło ukazujące ludzi żyjących w czasach wielkich napięć i konfliktów religijnych. W rolach głównych Andrew Garfield („Przełęcz ocalonych”), Adam Driver („Paterson”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”) oraz Liam Neeson („Uprowadzona”).

XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.

a