środa, listopad 29, 2023
Follow Us
poniedziałek, 20 luty 2017 08:39

Moda na dobre jedzenie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowa piramida żywienia Nowa piramida żywienia http://www.izz.waw.pl

Więcej niż 60 proc. Polaków ma nadmierną masę ciała i dlatego może stracić zdrowie. Z niekorzystnymi tendencjami chce walczyć Instytut Żywności i Żywienia. Czy można stworzyć "modę na dobre jedzenie"?

W sumie ponad 80 chorób dietozależnych w roku 2030 ma nas kosztować ok. 100 mld zł, aktualnie już wydajemy rocznie 47 mld zł. To te choroby, które wynikają z nieprzestrzegania prawidłowej diety lub spożywania niezdrowej żywności. Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), widząc potrzebę upowszechnia eksperckiej wiedzy nt. zdrowego odżywania się, w ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) uruchomił 19 stycznia 2017 r. portal www.ncez.pl, który ma zainicjować szersze działania Instytutu w obszarze edukowania konsumentów.

Według ostatnich szacunków już 64 proc. mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała (BMI > 25 kg/m2). W przypadku kobiet odsetek ten sięga już 49 proc. Niestety, według opublikowanych niedawno prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia otyłości będzie w najbliższych dekadach narastać w całej Europie, w tym także w Polsce (co dotyczy zwłaszcza mężczyzn). Lekarze i dietetycy z IŻŻ ostrzegają przed lekceważeniem nadwagi i otyłości, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Podkreślają, że otyłość to nie tylko defekt estetyczny, lecz groźna choroba i główna przyczyna wielu innych chorób, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego) czy kamica żółciowa (www.zachowajrownowage.pl).

Eksperci i wsparcie rządu
- Celem powstania NCEŻ jest stworzenie źródła informacji o żywności, żywieniu i chorobach dietozależnych, które będzie na tyle wiarygodne, by mogło rozprawiać się z mitami, a także przełożyć nieatrakcyjne zasady na zwykłą codzienność - wyjaśnia prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, i dodaje, że portal ma być jednym z wielu narzędzi dotarcia do społeczeństwa.

Portal www.ncez.pl opiera się nie tylko na artykułach informacyjnych, ale także udostępnia wywiady z ekspertami, poradniki, filmy instruktażowe czy przydatne narzędzia, np. kalkulatory, tabele, aplikacje na telefony. Można również zadać pytanie ekspertowi. NCEŻ powstało w ramach projektu Zachowaj Równowagę, który był realizowany od roku 2011 i finansowany w 85 proc. przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW), a w 15 proc. przez Ministerstwo Zdrowia. Całkowity budżet wynosił niemal 5,3 mln franków szwajcarskich - był więc niemały (ponad 21 mln zł).

- Po zakończeniu tego projektu (w marcu 2017 r.) działalność Centrum będzie finansowana ze środków przeznaczonych na Narodowy Program Zdrowia, którego obecna edycja będzie realizowana do roku 2020 - informuje prof. Mirosław Jarosz.

Polaku - schudnij!
Potrzebę nie tylko edukowania, ale też pilnych rozwiązań prawnych widzi również dr Jacek Postupolski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Chodzi o higienę czy odpowiednie przechowywanie żywności - ale nie tylko. Np. raport WHO stwierdza, że podniesienie cen słodkich napojów o co najmniej 20 proc. zmniejsza ich spożycie i poprawia dietę. 

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl.

a