sobota, maj 15, 2021
Follow Us
piątek, 17 luty 2017 08:37

Zanieczyszczenie powietrza może powodować demencję Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zanieczyszczenie powietrza może powodować demencję https://pixabay.com/

Narażenie na wysoki poziom najmniejszych pyłów zawieszonych w powietrzu o ponad 90 proc. zwiększa ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera, u starszych kobiet - wskazują wyniki badania naukowców z University of Southern California w Los Angeles, które publikuje pismo Translational Psychiatry.

Autorzy pracy oceniają, że jeśli podobne ryzyko dotyczy całej populacji, to przewlekłe narażenie na najdrobniejszy pył zawieszony (PM2,5, czyli mający do 2,5 mikrometra średnicy) może przyczyniać się do rozwoju jednej piątej wszystkich przypadków demencji.

Pył zawieszony PM2,5 jest uważany za Światową Organizację Zdrowia (WHO) za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Składa się on z mieszaniny organicznych i nieorganicznych cząstek stałych oraz ciekłych, których źródłem są głównie systemy grzewcze w indywidualnych gospodarstwach domowych oraz transport drogowy. PM2,5 zawiera m.in. substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - np. benzo(a)piren).

Zespół naukowców przeanalizował dane zebrane wśród 3647 kobiet z 48 stanów USA. Były one uczestniczkami wieloletniego studium pt. Women's Health Initiative Memory Study (WHIMS). W momencie włączenia do badania panie były w wieku od 65. do 79. lat i nie miały objawów demencji. Ich sprawność umysłowa była oceniana co roku przy pomocy standardowych testów.

Analiza wykazała, że w porównaniu z paniami, które mieszkały w miejscach o niskim zanieczyszczeniu powietrza PM2,5, kobiety narażone na wysokie stężenie tych pyłów (powyżej ustalonego przez EPA w 2012 r. poziomu dopuszczalnego - tj. 35 mikrogramów na metr sześc. powietrza) miały o 81 proc. wyższe ryzyko pogorszenia ogólnej sprawności poznawczej oraz o 92 proc. wyższe ryzyko zachorowania na alzheimera i inne rodzaje demencji.

Naukowcy oceniają, że ich badania dostarczają dobrych dowodów na to, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym drobnym pyłem zawieszonym (PM2,5) ma związek z ryzykiem demencji. W przyszłości badacze planują sprawdzić związek między poziomem PM2,5 a pogorszeniem sprawności umysłowej również u mężczyzn.
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl.

a