niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 18 styczeń 2017 08:56

"Paterson" Jima Jarmuscha laureatem tegorocznych "Złotych Taśm" Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w 2016 roku przyznało 5 stycznia 2017 Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI). Laureatem "Złotych taśm" w kategorii zagranicznej został "Paterson" Jima Jarmuscha, który wszedł na ekrany kin 30 grudnia 2016 roku.


„Paterson” to rewelacja festiwalu w Cannes i najlepszy od lat film Jima Jarmuscha. Twórca „Broken Flowers” stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób. Wyróżnienie w kategorii film zagraniczny otrzymał "Syn Szawła" László Nemesa.

"Złote Taśmy" to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku.

Opis filmu:

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.

a