piątek, lipiec 10, 2020
Follow Us
poniedziałek, 23 styczeń 2017 08:12

Otłuszczenie organizmu groźniejsze niż otyłość Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Otłuszczenie organizmu groźniejsze niż otyłość https://pixabay.com/

Naukowcy opisali nową pandemię, która zalewa świat i wyprzedza w statystykach nawet otyłość. To otłuszczenie organizmu - na które cierpi już 76 proc. ludzkości. W podobnym co otyłość stopniu prowadzi ono do rozwoju chorób przewlekłych, głównie metabolicznych.

Otłuszczenie (overfat) oznacza zbyt dużą (szkodliwą dla zdrowia) ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. W przeciwieństwie do nadwagi i otyłości nie musi być widoczne na pierwszy rzut oka - cierpią na nie nawet szczupłe osoby. Szacuje się, że obecnie przypadłością tą dotkniętych jest 76 proc. ludności świata, czyli 5,5 miliarda ludzi.

- Pandemia otłuszczenia nie szczędzi nawet tych, którzy uprawiają sport - podkreśla dr Philip Maffetone, główny autor badania.

- Kiedy osoba z prawidłową masą ciała cierpi na otłuszczenie, znacząco wzrastają u niej czynniki ryzyka rozwoju różnych chorób przewlekłych, tak samo jak ma to miejsce w przypadku otyłości brzusznej - tłumaczy.

Naukowiec dodaje, że poza otłuszczeniem warto zwrócić uwagę także na zjawisko niedotłuszczenia (underfat). Jego zdaniem, dotyka ono 9-10 proc. ludzi na świecie. Z jego szacunków wynika, że jedynie 14 proc. ludzkości ma prawidłową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

- Wiemy, że na otyłość i nadwagę cierpi obecnie aż 49 proc. ludności świata, czyli ok. 3,5 miliarda z nas. To bardzo dużo, ale w porównaniu do problemu otłuszczenia może stanowi to jedynie wierzchołek góry lodowej - podsumowuje naukowiec.

Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu czasopisma „Frontiers in Public Health” (http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fpubh.2016.00279/full).

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl. Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl.

a