piątek, sierpień 12, 2022
Follow Us
poniedziałek, 23 styczeń 2017 08:59

Zwycięzca stworzonego przez Gutek Film projektu Scope100 Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zwycięzcą stworzonego przez Gutek Film projektu Scope100 został film, który dla polskich widzów wybrali sami widzowie - "Czerwony żółw”. W kinach będzie go można zobaczyć od 23 czerwca 2017.

Tegoroczna Scope100 była trzecią edycją przedsięwzięcia zainicjowanego w 2014 roku. Dzięki widzom dwóch pierwszych edycji na polskie ekrany trafiły filmy "Magical Girl", "Party Girl" oraz "Blokada".

Spośród siedmiu filmów, które brały udział w 3. edycji europejskiego projektu stworzonego przez Gutek Film, uczestnicy wybrali najlepszy, który trafi do ogólnopolskiej dystrybucji. Jest nim "Czerwony żółw" w reżyserii Michaela Dudoka de Wita - animacja stworzona przez legendarne studio Ghibli, odpowiedzialne za "Mojego sąsiada Totoro", "Ruchomy zamek Hauru" i "Spirited Away: W krainie bogów". "Czerwony żółw" to pierwsza w historii studia Ghibli produkcja powstała we współpracy z europejskim reżyserem. Miał on swoją światową premierę podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie był jedyną animacją zaprezentowaną w selekcji oficjalnej. Film został wyróżniony nagrodą specjalną sekcji Un Certain Regard i spotkał się z entuzjastyczną reakcją krytyki.

Opis filmu

"Czerwony żółw" to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy...

Głosy krytyków:

Pozbawione dialogów arcydzieło, które przemawia z siłą uniwersalnej baśni do podświadomości każdego z nas.
Indiewire

Wspaniała i mądra baśń, sprawiająca wrażenie prastarej opowieści, powtarzanej z pokolenia na pokolenie, doprowadzonej do doskonałości.
Variety

Ten porywający wizualnie film pozwoli każdemu odnaleźć swoją wewnętrzną, bezludną wyspę.
Village Voice

a